روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز: مقاماتی از چین با نمایندگان طالبان دیدار کرده‌اند

14:00:05 - 1397/05/16
b

روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز گزارش داده است که به تازگی مقام‌های دولت چین و نمایندگان گروه طالبان با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

به گزارش خبرفوری، روزنامه فایننشال تایمز روز دوشنبه (15 اسد-مرداد) به نقل از یک مقام پاکستانی در گزارشی نوشته است که پاکستان از مقام‌های چینی خواسته است تا با طالبان افغان دیدار کنند.

این مقام پاکستانی که نامی از او گرفته نشده، گفتگوهای مقام‌های دولت چین با نمایندگان گروه طالبان را پیشرفت جدید در راستای صلح افغانستان خوانده است.

این مقام پاکستانی گفته است که چین می‌خواهد برای حل بحران هفده ساله افغانستان نقش داشته باشد، چین می‌خواهد برای گفتگوهای صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها تلاش کند.

روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز گزارش می‌دهد که در جریان سال گذشته هم مقام‌های چینی چندین بار از طالبان افغان در آن کشور میزبانی کرده اند.

اما زمان دقیق آخرین نشست آنها معلوم نیست. وزارت خارجه چین این گفتگوها را رد نکرده و گفته است:"چین همیشه از تلاش‌های صلح تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند."

در همین حال شورای عالی صلح این خبر را تایید و یا رد نکرده است اما گفته که تلاش‌های هر کشور در پروسه صلح افغانستان خیلی مهم است.

احسان الله طاهری سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان به رادیو آزادی گفته است: "بدون شک چین به مثابه یک کشور همسایه و از دوست‌های استراتژیک افغانستان و یکی از حامیان پروسه صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌هاست و کشوری است که بدون شک تاثیر قوی در سطح سیاسی و نظامی بالای کشور همسایه ما پاکستان دارد، میتواند نقش عمده ای در این بخش بازی کند. اگر این تماس‌ها از طرف چین با طالبان صورت گرفته باشد، پروسه صلح را تسریع می‌بخشد."

این در حالی است که به تازگی رهبران حکومت وحدت ملی تایید کرده اند که مقام‌های آمریکایی و نمایندگان گروه طالبان چندین بار در قطر با یکدیگر دیدار داشته اند.

محمداشرف غنی و دکتر عبدالله عبدالله رهبران حکومت وحدت ملی تاکید کرده اند که مالکیت مذاکرات صلح افغانستان به عهده افغان‌ها خواهد بود و این مذاکرات تنها تسهیل کننده روند صلح می‌باشد.


تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی