سازمان ملل: در پنج سال گذشته ازدواج کودکان در افغانستان 10درصد کاهش یافته است

16:45:08 - 1397/05/07
b

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان اعلام کرده‌اند که در پنج سال گذشته، آمار ازدواج کودکان در افغانستان 10 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرفوری، این دو نهاد نتیجه مطالعه‌ی مشترکی که در مورد ازدواج‌های زیر سن انجام داده‌اند را امروز یکشنبه (۷ اسد- آّبان) نشر کردند.

در این گزارش آمده است که آمار ازدواج کودکان در افغانستان کاهش یافته اما هنوز هم کودکانی زیادی به ویژه کودکان دختر در معرض این خطر قرار دارند.

فریدون آرین، سخنگوی دفتر یونیسف در کابل اظهارداشت که این اداره کاهش ده درصدی ازدواج‌های زیر سن را در پنج سال گذشته پیشرفتی خوب می‌داند.

وی ادامه داد که هرچند ما از کاهش ۱۰ درصدی بسیار خرسند هستیم؛ اما هنوز هم سطح ازدواج کودکان در افغانستان بسیار بالا است. چنین رسم‌ و رواج‌ها و مشکلات اجتماعی که سبب ازدواج‌ کودکان می‌شود، هنوز وجود دارد. برای مبارزه با این مشکلات به برنامه‌های مشخص نیاز است.

این بررسی در استان‌های بامیان، قندهار، پکتیار، غور و بادغیس انجام شده است که بربنیاد آن 42 درصد خانواده‌ها گفته اند که حداقل یک عضو خانواده آنان قبل از 18 سالگی ازدواج کرده است.

در این گزارش آمده است که با توجه به وضعیت اجتماعی مناطق در این آمارها تفاوت وجود دارد، برای مثال 21 درصد خانواده‌ها در ولایت(استان) غور و 66 درصد خانواده‌ها در ولایت پکتیا گفته اند که یک عضو خانواده آنان زیر سن، ازدواج کرده است.

براساس این پژوهش 78 درصد خانواده‌ها گفته اند که پدران در مورد مسایل ازدواج تصمیم گیرنده اند و فقط 55.7 درصد خانواده‌ها گفته اند، با فردی که قرار است ازدواج کند، نیز باید صحبت شود.


تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی