یک مقام طالبان از مذاکره پنهانی با آمریکا پرده برداشت

13:32:15 - 1397/05/06
b

گروه طالبان تایید کرد که نمایندگان این گروه هفته گذشته با شماری از مقام‌های آمریکایی در دوحه پایتخت قطر ملاقات کرده‌اند.

به گزارش خبرفوری، یک مقام ارشد گروه طالبان به صدای آمریکا گفت که ریاست این هیئت آمریکایی را الیس ویلس، معاون دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی برعهده داشت.

این عضو ارشد گروه طالبان که خواست نامی از وی گرفته نشود در این باره گفت که تمرکز اصلی این مذاکرات "مقدماتی" روی "زمینه سازی برای ادامه تماس ها و ملاقات های آینده" بین گروه طالبان و حکومت ایالات متحده بود.

این مقام ارشد گروه طالبان بدون ارائه‌ی جزییات بیشتر گفت: "فضای عمومی این ملاقات بسیار زیاد خوب بود و بحث ها نیز مثمر ثمر بود."

پیش از این نیز در طول هفته گذشته، خبر دیدار مقام‌های آمریکایی با نمایندگان گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر توسط رسانه ها منتشر شده بود، اما تاکنون نه مقام های آمریکایی و نه هم اعضای گروه طالبان به گونه مستقیم در مورد این مذاکرات اظهار نظر نکرده بودند.

این درحالی است، وزارت خارجه آمریکا تاکنون اظهارنظری در مورد ملاقات مقام‌های آمریکایی با نمایندگان گروه طالبان را رد کرده است
.
اما زمانی که از یک مقام وزارت خارجه درباره این ملاقات پرسیده شد، گفت: "ایالات متحده در مشورت نزدیک با حکومت افغانستان، در حال جستجوی راهی برای پیش بردن روند صلح (در افغانستان) است."

گروه طالبان همواره مذاکره با حکومت افغانستان را رد کرده و خواستار مذاکرات مستقیم با ایالات متحده شده است.

اما یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده گفت که هرگونه مذاکره در پیوند با آینده سیاسی افغانستان بین حکومت این کشور و گروه طالبان انجام خواهد شد.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی