واکنش افغانستان به تصمیم ترامپ/ بیت المقدس از آن مسلمانان است

14:37:07 - 1396/09/16
b

تهران/ خبرفوری/ ریاست جمهوری و رییس اجراییه حکومت افغانستان به تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن بین المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل واکنش نشان دادند.

ریاست جمهوری افغانستان میگوید که این کار، پروسه صلح در خاورمیانه را به مخاطره می اندازد.

دفتر رسانه های ریاست جمهوری افغانستان، در خبرنامه ای که به رسانه ها فرستاده است، تأکید دارد که حکومت افغانستان با درک نگرانی عمیق مسلمانان جهان، نگرانی خود را در این باره، پیش از این از مجراهای دیپلماتیک به رهبری حکومت ایالات متحده ابراز کرده است.

در خبرنامه آمده است: «تصمیم اتخاذ شده باعث جریحه ‌دار شدن احساسات تمام مسلمانان جهان گردیده و پروسۀ صلح در خاورمیانه را به مخاطره می اندازد، از این جهت هر اقدام یک جانبه در این خصوص بدون اشتراک فلسطین و راه حل دولت مستقل، به نتیجۀ مثبت و راه حل دایمی منتج نمی‌ گردد.»

ارگ ریاست جمهوری افغانستان می گوید، بیت المقدس به عنوان اولین قبلۀ مسلمانان جهان که برای سایر ادیان نیز دارای اهمیت است و باید موقعیت آن به اساس قوانین بین‌المللی، مصوبات سازمان ملل‌ متحد و خواست میلیون ها مسلمان جهان، تثبیت گردد.

در خبرنامه همچنان آمده است: «حکومت وحدت ملی برای تحقق صلح دایمی و عادلانه در فلسطین در همکاری با جهان اسلام و جامعۀ جهانی در چارچوب سازمان همکاری کشورهای اسلامی و ملل‌متحد از این پروسه به صورت دوام‌دار حمایت می‌کند".

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی نیز در این باره واکنش نشان داده است و گفته است که "بیت المقدس شرقی پایتخت فلسطین است".

همزمان با این، صبغت الله مجددی، رهبرجهادی و رییس جمهور پیشین افغانستان نیز در واکنش به این تصمیم ترامپ، می گوید که این کار برای مسلمانان پذیرفتنی نیست.

وی در این باره گفت: "ما نمیتوانیم قبول کنیم که بیت المقدس پایتخت یهودیان باشد. حکومت و مردم افغانستان همه این را رد می کنند؛ ما حاضریم هرقیمتی برای این کار بپردازیم".

این درحالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا بیت‌المقدس را به ‌حیث پایتخت اسرائیل اعلام کرد. این‌کار او واکنش‎های تند کشورهای اسلامی و شوراهای دیگر جهان را به همراه داشت.

تعداد نظرات : 1
  1. انتقال پایپیتخت امر یکاه به بیت المقدس بازی با احساسات دینی امتی اسلامی میبا شد

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی