آثار هنری مکتب بهزاد در هرات به نمایش درآمد/ تیموریان بعد از 6 قرن به هرات بازگشتند

18:46:49 - 1396/09/11
b

تهران/ خبرفوری/ نمایشگاه آثار هنری "عصر تیموریان" با همکاری یک محقق آمریکایی امروز در هرات گشایش یافت. رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می‌گوید که این نمایشگاه جایگاه هرات و داشته‌های هنری عصر تیموریان را بازگو می‌کند.

آریا رئوفیان می‌گوید که در این نمایشگاه ۱۰۶ اثر هنری مکتب بهزاد(هرات) به مدت ۳ ماه به نمایش گذاشته شده است.

وی ادامه داد که آثار هنری مکتب بهزاد نشان می‌دهد که چگونه این مکتب، مکاتب دیگر و حکومت عثمانی را تحت تاثیر قرار داده است.

مکتب بهزاد یک مکتب هنری است که محصول تلاش‌های استاد کمال‌الدین بهزاد، جامی و امیرعلی شیرنوایی است.

رئوفیان در ادامه با بیان اینکه این نمایشگاه یک مرکز بهزادشناسی است گفت که "مایکل بری"، محقق آمریکایی و هنرشناس معروف هنرهای اسلامی کار اساسی این نمایشگاه را انجام داده است.

او گفت که بعد از تیموریان در ۶ قرن گذشته، تا کنون چنین نمایشگاهی در این باب برگزار نشده بود.این تصاویر از کشورهای مختلف چون هند، اتریش، فرانسه و چند کشور دیگر جمع‌آوری شده است.

رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات یادآور شد که این عکس‌ها، با پیشرفته‌ترین تکنالوژی نمونه‌برداری و بر روی فلز چاپ شده است.

وی گفت: "نمايش اين آثار در هرات سبب تقويت وابستگي‌های عاطفي و هنري بين فرزندان اصيل هرات و آنهایی ‌كه دور از اين كهن ديار زندگی می‌کنند، می‌گردد".

او این نمایشگاه را زمینه‌ای برای بازسازی مقبره‌ی کمال‌الدین بهزاد از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ دانست و ابراز امیدواری کرد که این کار به زودی انجام شود.

جمع آوری این آثار زیر یک سقف تاکنون انجام نشده بود
محمدآصف رحیمی والی(استاندار) هرات نیز بازگشت نسخه‌های آثار مینیاتوری کمال‌الدین بهزاد را به شهر هرات تبریک گفت و افزود که تاکنون این تعداد اثر از بهزاد در زیر یک سقف جمع نشده بود.

وی ابراز امیدواری کرد که با بازگشایی این نمایشگاه، مردم از ولایت‌ها و کشورهای مختلف برای دیدن این آثار به هرات بیایند.

آقای رحیمی تصریح کرد که "مایکل بری"، حدود ۴۰ سال از عمر خود را برای شناخت و جمع‌آوری این آثار گذاشته است و هر یک از این اثرها، می‌تواند یک کتاب داستان باشد و یا یک متخصص آن را تشریح نکند، برای انسان قابل درک نیست.

مکتب بهزاد من را واداشت فارسی و عربی یاد بگیرم
"مایکل بری"، هنرشناس اسلامی نیز در رابطه با این نمایشگاه افزود که خدمت به مردم افغانستان را برای خود افتخار می داند و ابراز امیدواری کرد که روزی مردم افغانستان با شناخت تاریخ کهن خود، در راه بازسازی وطن‌شان گام بردارند.

مایکل بری می‌گوید که ۴۰ سال قبل یکی از آثار استاد بهزاد را در کشور فرانسه دیده و از آن زمان مشتاق شده که زبان‌های فارسی و عربی را یاد بگیرد تا بتواند این آثار را درک کند.

او وقتی این آثار را در کتاب‌خانه‌های بین‌المللی دیده، تعجب کرده و با خود گفته که آیا اثری در هرات هم باقی مانده است یا نه.

به گفته‌ی وی، این آثار به هند، انگلیس، ایران و کشورهای مختلف پراکنده شده بودند و متخصصان وقتی این تصاویر را می‌دیدند، می‌گفتند که مربوط به افغانستان نیست چون به زبان‌های فارسی و ترکی است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی