ترکیه 600 مهاجر افغان را به کابل باز می‌گرداند

16:03:15 - 1397/01/19
b

تهران/خبرفوری/ حکومت ترکیه اعلام کرده است که نزدیک به 600 پناهجوی افغان که در شرق این کشور به سر می‌برند را اخراج خواهد کرد.

براساس اعلام حکومت ترکیه، این افغان‌ها در آخر هفته جاری از این کشور اخراج خواهند شد.
خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات وزارت کشور ترکیه گزارش می‌دهد که "فعالیت دهشت افگنی و مشکلات اقتصادی" موجب شده تا شماری از افغان‌ها کشورشان را ترک کنند.
صدای آمریکا در این باره نوشت که وزارت کشور ترکیه همچنین گفته است که پروسه اخراج 591 پناهجوی افغانستان در ولایت(استان) شرقی ارزوروم تکمیل شده و قرار است آنان توسط یک هواپیمای چارتر در روزهای شنبه و یکشنبه آینده به کابل انتقال یابند.
درهمین حال گروه‌های حامی حقوق پناهجویان از اقدام حکومت ترکیه انتقاد کرده و گفته اند که اعزام پناهجویان به کشورهای جنگ زده مثل افغانستان، زندگی آنان را با خطر مواجه می‌کند.
در هفته جاری، روزنامه حریت چاپ ترکیه گزارش داد که چندین هزار پناهجوی افغان در ماه های اخیر به صورت غیر قانون وارد ترکیه شده اند.
در سال های اخیر، صد ها هزار افغان به خصوص جوانان به دلیل گسترش ناامنی مجبور شدند تا با قبول خطرات جدی از طریق قاچاقچیان انسان خود را به یکی از کشورهای اروپایی برسانند و ترکیه یکی راه‌هایی است که پناهجویان افغان به حیث تخته خیز به یکی کشورهای اروپایی از آن استفاده کرده اند.
ترکیه تنها کشوری نیست که پناهجویان افغان را به صورت اجباری از آن کشور اخراج میکند. در حدود دو سال گذشته، شماری از کشور های اروپایی به شمول آلمان، نروژ، هلند و برخی دیگر کشورهای اروپایی نیز صدها پناهجوی افغان را به صورت جبری از آن کشور اخراج کرده اند.
حکومت آلمان قوانینی را تصویب کرده که براساس آن روند اخراج پناهندگانی که درخواست شان در آن کشور رد شده، آسان شود.

با وجود حملات پی هم در نقاط مختلف افغانستان که منجر به کشته شدن صدها غیر نظامی در این کشور شده است، مقامات حکومت آلمان ادعا کرده اند که افغانستان یک کشور امن است.

در سه سال گذشته، بیش از یک میلیون پناهجو که بیشتر آنان شهروندان سوری، افغان و عراقی می‌باشند، به دلیل افزایش نا امنی و جنگ راهی کشورهای اروپایی شده اند. اما براساس گزارش‌ها، توجه کشورهای غربی بیشتر به شهروندان سوری است، تا افغان و عراقی.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی