عبدالله: موضوع بلخ در حال حل شدن است

14:17:02 - 1396/12/22
b

تهران/خبرفوری/ عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان از حل شدن اختلاف‌های حکومت و حزب جمعیت اسلامی بر سر ولایت بلخ خبر داده است.

رییس احراییه که در نشست شورای وزیران سخنرانی می‌کرد، گفت: "در روزهای آخر سال بسیار خوشحال هستیم که مسایلی که به ارتباط ولایت بلخ بود در حال حل شدن است و انشاء الله که در سایر عرصه‌ها هم پیشرفت داشته باشیم تا مردم افغانستان شاهد وحدت در جبهه صلح باشند."
یک منبع از ارگ ریاست جمهوری نیز این موضوع را تایید کرد و گفت انتظار می‌رود که توافق‌ها پیش از سال نو نهایی شود. به گفته این منبع، حزب جمعیت فهرستی را برای جانشینی آقای نور در ولایت بلخ پیشنهاد کرده و منتظر موافقت نهایی صلاح الدین ربانی، رئیس این حزب هستند.
اما محی الدین مهدی، عضو شورای رهبری این حزب می‌گوید تاکنون هیچ پیشرفتی در گفت‌وگوها صورت نگرفته است.
یک هفته پیش نیز هیاتی دولتی برای حل این اختلافات به بلخ سفر کرد. جزئیاتی از گفت‌وگوهای این هیات و نتایج سفر آنها منتشر نشد.
گفت‌وگوهای حکومت افغانستان و حزب جمعیت اسلامی بر سر سرنوشت ولایت بلخ چند ماه است که جریان دارد.
در اواخر ماه قوس/آذر سال جاری ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفای عطامحمد نور، والی بلخ را پذیرفته است.
آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است، گفت که استعفای او مشروط بوده و منتفی است. او تاکید داشت که با تفاهم حزب جمعیت اسلامی و بر اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در این پست تعیین شده و تا تصمیم حزب جمعیت از این مقام کنار نخواهد رفت.
دولت افغانستان محمد داوود، را به عنوان والی جدید بلخ معرفی کرد اما تاکنون آقای داوود موفق نشد برای آغاز کارش به بلخ برود.
پس از اعلام قبولی استفعای آقای نور، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی اعلامیه شورای رهبری این حزب را منتشر کرد که در آن تصمیم آقای غنی "انحصارطلبانه" و اقدامی "عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی" خوانده شده بود.
گفت‌وگوها برای حل این اختلافات میان حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری، معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی و سلام رحیمی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری به نمایندگی از ریاست جمهوری و صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی، محی‌الدین مهدی عضو مجلس نمایندگان و ستار مراد عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی به نمایندگی از این حزب در جریان است.
تطبیق موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی، سهم دادن به احزاب سیاسی در نظام انتخاباتی پارلمان افغانستان و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی مطابق مصوبه پارلمان این کشور از خواست‌های مهم جمعیت در این گفت‌وگوها است.
آقای نور از حدود پانزده سال پیش والی بلخ بوده است. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.
او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است و این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی