دیگر خطری پلنگ برفی را در افغانستان تهدید نمی کند+ عکس

00:01:21 - 1396/12/13
b

تهران/ خبرفوری/ دولت افغانستان اعلام کرده که در نتیجه برنامه‌های سال‌های اخیر برای حفاظت از پلنگ برفی، این گربه‌سانان ساکن افغانستان دیگر در معرض انقراض قرار ندارند.

سازمان ملل امروز ۱۲ حوت- اسفند را به عنوان روز جهانی حیات وحش نامگذاری کرده و گفته است که هدف امسال این سازمان حفاظت و حمایت از این گربه‌سانان وحشی ‌است.

این سازمان با توجه به وضعیت نگران‌کننده این گربه‌سانان در جهان شعار امسال را "گربه‌های بزرگ جثه: صیادن طبیعی در معرض تهدید" انتخاب کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در این باره گفت: "من از مردم جهان می‌خواهم با اطلاح رسانی و اقدام‌های شخصی برای حفاظت از این گربه‌های بزرگ جثه و تمام این نسل‌های گرانبها و در معرض تهدید اقدام و به تنوع زیستی کمک کنند".
افغانستان از جمله کشورهایی است که این نوع از گربه سان‌ها در آن وجود دارند. به دلیل ادامه جنگ و عدم توجه لازم به این نوع نادر از گربه سان‌ها جمعیت آنها در دهه‌های اخیر با کاهش زیادی روبرو شده بود.
Image title

غلام نبی سرفراز، رئیس اداره محیط زیست بدخشان در شمال شرق افغانستان می‌گوید که دولت افغانستان توانسته جلو شکار پلنگ برفی و آهوی "مارکوپولو" را که در بلندی‌های واخان ولایت(استان) بدخشان زندگی می‌کنند، بگیرد.

وی می‌گوید که با اطلاع رسانی به مردم و قرار دادن این حیوانات در فهرست سرخ توسط دولت افغانستان و نهادهای بین‌المللی اکنون دیگر آنها با خطر انقراض مواجه نیستند.

به گفته آقای سرفراز، اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که شمار این دو حیوان بخصوص پلنگ برفی در حدی است که نگرانی ازانقراض نسل آنها وجود نداشته باشد.

پلنگ برفی شکارچی ماهری است که با حمله به دام‌های دامداران باعث خشم آنان شده و به همین دلیل دامداران اقدام به شکار این گربه سانان می‌کنند.

دولت افغانستان برای جلوگیری از شکار دام‌های مردم توسط پلنگ برفی اقدام به ساخت محل‌های حفاظتی برای دام‌ها در روستاهای محل زندگی پلنگ برفی کرده است.

Image title


دولت افغانستان برای جلوگیری از حمله پلنگ برفی و سایر حیوانات وحشی به دامهای مالداران این محل‌ها را ساخته.

پلنگ برفی در ولایت بدخشان به خصوص بلندی‌های واخان این ولایت زندگی می‌کند، شمار آن محدود است. دولت افغانستان برای جلوگیری از انقراض این حیوان شکار آنان را ممنوع کرده‌ ‌است.

هر سال صدها پلنگ برفی در رشته کوه‌های آسیای میانه به دست شکارچیان کشته می‌شوند.

به گفته یک نهاد ناظر بر حیات وحش، فقط ۴ هزار پلنگ برفی در جهان باقیمانده و هر هفته دست کم ۴ تای آنها کشته می‌شوند. دلیل اصلی این کار نیز انتقام دامداران از حیوان شکارچی است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی