آمریکا به دنبال رابطه جدید با پاکستان است

23:59:17 - 1396/12/08
b

تهران/ خبرفوری/ لیزا کرتیس، معاون دستیار رئیس جمهوری آمریکا، در سفر دوروزه‌ خود به پاکستان به مقام‌های پاکستانی گفته است که آمریکا به دنبال یک رابطه جدید با پاکستان است.

خانم کرتیس که رئیس ارشد امور آسیای مرکزی و جنوبی شورای امنیت ملی آمریکا نیز است، گفته که آمریکا می‌خواهد این رابطه جدید را براساس یک تعهد مشترک برای مبارزه با گروه‌های تروریستی که ثبات و امنیت منطقه را تهدید می‌کنند و همچنین یک دید مشترک برای یک آینده صلح آمیز برای افغانستان شکل دهد.

در بیانیه سفارت آمریکا در اسلام آباد آمده است: "خانم کرتیس اذعان کرده که پاکستان در راستای مبارزه با تروریسم قربانی‌های قابل توجهی را متحمل شده و تاکید کرده که استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان که رویکرد منطقه‌ای دارد فرصتی برای همکاری دو کشور برای ایجاد یک افغانستان پایدار و صلح آمیز است".

معاون دستیار رئیس جمهوری آمریکا در دیدارش با مقام‌های پاکستانی گفته در صورت تامین صلح در افغانستان، مهاجران افغان می‌توانند دوباره به کشورشان بازگردند، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در جنوب آسیا شکست می‌خورد و همچنین گروه‌های "تروریستی که برای امنیت آمریکا و پاکستان تهدید ایجاد می‌کنند، حذف می‌شوند".

خانم کرتیس از پاکستان خواسته است که به توجه خود درباره حضور شبکه حقانی و سایر گروه‌های "تروریستی" در خاک پاکستان ادامه دهد و "به نگرانی طولانی مدت جامعه بین‌المللی درباره کمبود‌های موجود در اجرای برنامه مبارزه با پولشویی رسیدگی کند".

دو ماه پیش، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در سفرش به افغانستان به پاکستان هشدار داده بود که به شبه نظامیان طالبان پناه ندهد. وزارت خارجه پاکستان هم گفته بود دوستان به یکدیگر هشدار نمی‌دهند.

در ادامه انتقادات آمریکا از پاکستان، وزارت امورخارجه آمریکا گفته بود تا زمانی که اسلام‌آباد علیه شبکه حقانی و طالبان افغان اقدامی نکند کمک امنیتی واشنگتن را دریافت نخواهد کرد.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی