ارگ: نمایندگان 20کشور در کابل گردهم می آیند/ آمریکا درخواست طالبان برای مذاکره را نپذیرفت

23:55:19 - 1396/12/08
b

تهران/ خبرفوری/ معاون ارتباطات استراتژیک و رسانه‌های ریاست عمومی دفتر ریاست جمهوری می‌گوید، در نشست پروسه کابل که قرار است فردا برگزار شود، نمایندگانی از 20 کشور خارجی اشتراک خواهند کرد.

وی در این باره گفت: "نمایندگان 20 کشور جهان در نشست فردا شرکت خواهند کرد و اشتراک کنندگان در سطح وزرا و معاونان وزارت خارجه هستند".

آقای چخانسوری بیان داشت که اشتراک کنندگان این نشست روی دو موضوع صلح افغانستان و همکاری‌ها در روند مبارزه با تروریزم بحث خواهند کرد.

نمایندگان سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و ناتو نیز در نشست فردا حضور خواهند داشت.

نشست فردا، دومین نشست پروسه کابل است که با اشتراک نمایندگان کشورهای خارجی در پیوند به روند صلح و مبارزه با تروریزم در افغانستان، برگزار می‌شود.

نشست اولی این روند در ماه جوزای (خرداد) سال جاری خورشیدی در کابل برگزار شده بود.

با این وجود، طالبان به تازگی در یک اعلامیه گفته است که این گروه برای انجام مذاکرات رو در رو با امریکا آماده است.

اما، هارون چخانسوری معاون ارتباطات استراتژیک و رسانه‌های ریاست عمومی دفتر ریاست جمهوری گفت که ایالات متحده آمریکا این پیشنهاد طالبان را رد کرده و گفته است که طالبان باید با حکومت افغانستان گفتگو کند.

آقای چخانسوری افزود که حکومت افغانستان هیچگاه مانع صلح نبوده بلکه عملاً گام‌هایی را برداشته است؛ اما طالبان هیچ گامی را در راه صلح در کشور بر نداشته است.

به گفته او، اگر طالبان اختیار خود را دارند و به دستور پاکستان عمل نمیکنند، بیایند با صداقت و اراده کامل در روند صلح اشتراک کنند.

این در حالی است که پیش از این طالبان پیشنهاد هرگونه مذاکره و گفتگو با دولت افغانستان را رد کرده بود؛ اما دولت امریکا اخیراً فشارهایش را بر طالبان و پاکستان حامی این گروه بیشتر کرده است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی