مدیریت مدارس افغان- ترک به دولت ترکیه واگذار شد

23:42:44 - 1396/12/07
b

تهران/ خبرفوری/ دولت افغانستان با امضای تفاهمنامه‌ای، رسما مدیریت مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه سپرد.

مقام‌های وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان می‌گویند این تصمیم را کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزارت‌های اقتصاد، آموزش و پرورش، امورخارجه، عدلیه، شورای امنیت و ریاست امنیت ملی گرفته است.

کبیر حقمل، رئیس نشرات وزارت آموزش و پروش افغانستان، این تصمیم را به نفع افغانستان و بهبود روابط دو کشور خواند.

عصمت یلماز، وزیر معارف ترکیه هم وعده سپرده که کیفیت و کمیت این مکاتب را بالا ببرد و افرادی را که دوستی میان دو کشور را خراب می‌کنند، از این مکاتب دور سازد.

مصرف بیش از ۲۵ میلیون دلار برای بهبود وضعیت این مکاتب، کاهش بیست درصدی در شهریه مکاتب، افزایش تعداد مکاتب به ۲۸ و جذب بیشتر شاگردان از وعده‌های دیگر او به دولت افغانستان بود.

پس از کودتای ۲۰۱۶ در ترکیه، دولت آن کشور فتح الله گولن را متهم به طراحی کودتا کرد و با این استدلال که مکاتب افغان - ترک هم زیر نظر و تحت حمایت اوست، خواهان مسدود شدن آن و یا سپردن مدیریت آن به دولت ترکیه شد.

همچنین آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان، فعالیت مکاتب افغان-ترک در این کشور را دارای ماهیت "تروریستی" خواند.

اما مقامات مکاتب افغان - ترک می‌گویند مکاتب آنها نهادهای غیرسیاسی، غیردولتی و غیروابسته هستند.

واد حیدری، معاون عمومی مدارس افغان - ترک به بی‌بی‌سی گفته بود: "فتح الله گولن عضو هیات رهبری این موسسه نیست. آقای گولن حمایت کننده این مکاتب نیست. مکاتب مطابق قوانین نافذه کشور با فیسی که از شاگردان جمع آوری می‌شود، تمویل می‌شود و یک نهاد مستقل است."

مدارس افغان-ترک در افغانستان که بیش از ۲۳ سال عمر دارند، از موفق‌ترین مکاتب این کشور شناخته می‌شوند. مکاتبی مجهز و با سیستم تدریسی مدرن.

اکنون دوازده مکتب افغان - ترک در افغانستان فعال است. حدود هشت هزار دختر و پسر در این مکاتب مشغول تحصیل هستند. داوطلبان باید از سه مرحله امتحان بگذرند تا در این مکاتب شامل شوند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی