عبدالله: آمار تلفات غیرنظامیان بالاست و هیچ جای افغانستان امن نیست

23:34:14 - 1396/12/07
b

تهران/ خبرفوری/ عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در سخنرانی خود در سی‌وهفتمین نشست سالانۀ شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گفت که هیچ جای افغانستان برای غیرنظامیان امن نیست.

آقای عبدالله که به نمایندگی از افغانستان که برای اولین بار عضو شورای جهانی حقوق بشر سازمان ملل شده است، سخنرانی کرد و گفت: "هیچ جایی در افغانستان امن نیست. مساجد، شفاخانه‌ها(بیمارستان)، مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز رسانه‌ای، بازارها و سایر اهداف نرم همه در معرض آسیب قرار دارند."

رئیس اجرایی افغانستان با بیان این که تلفات غیرنظامیان بالا است، گفت که افغانستان با شورای امنیت سازمان ملل یک "بحث سازنده" را آغاز کرده است.

وی تصریح کرد که این کشور شواهدی را در باره شبکه‌های "تروریستی" که از سوی یکی از دولت‌ها حمایت می‌شود، به این شورا ارائه کرده است.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اخیرا اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ در این کشور بیش از ده هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شدند.

براساس این گزارش، مسئول ۴۲ درصد این تلفات طالبان، ۱۰ درصد گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، ۱۳ درصد گروه‌های نامشخص ضد دولت و ۲۰ درصد نیروهای طرفدار دولت هستند. مسئول متباقی تلفات مشخص نشده است.

آقای عبدالله درباره نقض حقوق بشر از سوی نیروهای امنیتی افغانستان گفت: "جنگ‌های مسلحانه همچنین زمینه‌ تصمیم مستبدانه‌‌ای را فراهم می‌سازد که منجر به نقض حقوق بشر و تبعیض در جوامع متکثر می‌شود".

او همچنین گفت که یک خط‌ مشی ملی از سوی دولت برای جلوگیری از آسیب رسانیدن به غیرنظامیان زیرکار است و "به زودی رهنمودهای مشخصی فراهم می‌شود تا در جریان عملیات‌های امنیتی از آسیب رسیدن به افراد غیرنظامی و ملکیت‌های آنان جلوگیری شود".

آقای عبدالله با تاکید بر تعهد حکومت وحدت ملی بر حقوق بشر گفت که دولت موظف است تا ادعاها و اتهامات نقض حقوق بشر را بررسی و تحقیق کند.

رئیس اجرایی افغانستان دستاوردهای این کشور را در زمینه حقوق بشر در چند سال اخیر بر شمرد و از جمله به چندین سند و پرتکل بین‌المللی حقوق بشر که افغانستان به آن پیوسته، اشاره کرد و تعهد افغانستان را به همکاری با دادگاه کیفری بین‌المللی تکرار کرد.

آقای عبدالله همچنین قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و تلاش‌ نهادهای افغانستان برای برابری جنسیتی در این کشور را نیز به عنوان دستاوردهای دولت وحدت ملی افغانستان برجسته ساخت.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی