تلاش آمریکا برای قرار دادن نام پاکستان در فهرست حامیان مالی هراس‌افگنان

16:19:07 - 1396/11/25
b

تهران/ خبرفوری/ پس از افزایش فشارها بر پاکستان از بهر دادن پناهگاه و پشتیبانی به گروه‎های هراس‌افگن، ایالات متحده آمریکا در تلاش درج نام پاکستان در فهرست پشتیبانان مالی هراس‌افگنان جهانی است.

مفتاح اسماعیل، سرپرست وزارت مالیۀ پاکستان به خبرگزاری رویترز گفته ‌است که ایالات متحده چندین هفته پیش روی طرح شامل ساختن پاکستان در فهرست کشورهای حامی هراس‌افگنان گام برداشت و سپس فرانسه و آلمان را نیز تشویق کردند تا از این تصمیم‌شان پشتیبانی کنند.

سازمان مبارزه با پول‌شویی نهادی است که در برابر تمویل سازمان‌های هراس‌افگن مبارزه می‌کند و احتمال دارد درج پاکستان در فهرست کشورهای حمایت کنندۀ فعالیت‌های هراس‌افگنی به اقتصاد آن کشور آسیب رساند.
اگر نام پاکستان در این فهرست گنجانده شود، سرمایه گذاری‌های خارجی در این کشور محدود خواهند شد و نیز پاکستان برای دریافت قرضه از کشورها و سازمان‌های جهان با دشواری‌های بزرگی روبه‌رو خواهد شد.
یک مقام آمریکایی که نخواسته است نامش گرفته شود، این اطلاعات را تأیید می‌کند.
 پاکستان تلاش داشته است تا جلوی درج نام آن کشور را در فهرست کشورهای ناقض مقررات سازمان مبارزه با پول‌شویی یا (FATF) بگیرد.
آقای اسماعیل در تماس تلفنی به رویترز گفت: "ما اکنون با ایالات متحده، انگلستان، آلمان و فرانسه همکاری می‌کنیم تا جلوی گنجاندن نام پاکستان در این فهرست گرفته شود. ما همچنین بسیار امیدواریم که حتا اگر ایالات متحده طرح نامزدی پاکستان را در این فهرست لغو نکند، ما بر آن غلبه خواهیم کرد تا در این فهرست قرار نگیریم".
رویترز گزارش داده است که یک مقام ارشد آمریکایی که سیاست آمریکا را در منطقه دنبال می‌کند، گفت پاکستان در مبارزه با شورشیانی‌که از قلمروش به‌عنوان یک پایگاه استفاده می‌کنند، همیشه «گزینشی» بوده ‌است.
او با اشاره به شورشیانی‌که در امتداد مرز با افغانستان عملیات انجام می‌دهند، گفت: "زمان آن است که (این شورشیان) متوقف شوند، ازاین‌رو ما با متحدان‌مان که نیز متأثر شده‌اند کار می‌کنیم تا اقدامات مؤثری در برابر گروه‌هایی مانند حقانی و عناصر طالبان را، ببینیم".
پیش‌ازاین، سازمان مبارزه با پول‌شویی به اسلام‌آباد هشدار داده بود که در صورتی‌که این کشور اقدامی برای قطع جریان تمویل شورشیان نکند، نام این کشور را دوباره در این فهرست، جا دهد.
سازمان مبارزه با پول‌شویی نهادی است که دربرابر تمویل سازمان‌های هراس‌افگن مبارزه می‌کند و احتمال دارد درج پاکستان در فهرست کشورهای تمویل کنندۀ فعالیت‌های هراس‌افگنی، به اقتصاد آن کشور آسیب رساند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی