سفیر روسیه در کابل: چرخبال‌های ناشناس داعش را در شمال افغانستان جابجا میکنند

15:24:12 - 1396/11/24
b

تهران/ خبرفوری/ الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در کابل گفته که برخی ‌از چرخبال‌های ناشناس، گروه داعش را در شمال افغانستان پشتیبانی می‌کنند، اما غرب در این باره اطلاعاتی به ‌دست نمی‌دهد.

آقای مانتیتسکی خاطرنشان کرد که کشورهای غربی تا هنوز درباره نشست و برخاست چرخبال‌های ناشناس در شمال افغانستان اطلاعاتی ارایه نکرده اند.

وی افزود: "متأسفانه نه به صورت رسمی کابل و نه شرکای غربی‌مان قادر به ارائه اطلاعات دقیق و معتبر درباره منشاء و اهداف چرخبال‌های ناشناسی ‌که در سراسر جمهوری اسلامی افغانستان پرواز می‌کنند و احتمالا در حمل‌ونقل هراس‌افگنان ونیز تجهیزات مورد نیاز آنان دخیل باشند، نداده‌اند".

طلوع نیوز در این باره نوشت که این دیپلمات روس هم‌چنان حکومت افغانستان را متهم می‌سازد که از ارایه اطلاعات درباره چگونگی انتقال گروه داعش به شمال افغانستان، اطلاعاتی به‌دست نمی‌دهد.

خبرگزاری "تاس" روسیه هم گزارش داد که دیپلمات روسی بارها این موضوع را با یوناما، همچنین مطرح کرده‌ است.

این دیپلمات روس تصریح کرد: "ما انتظار داریم که همکاری مشترک با کشورهایی که صمیمانه علاقه‌مند به ایجاد صلح و ثبات در جمهوری اسلامی افغانستان هستند، این امکان را فراهم می‌سازند تا کسانی را که از هراس‌افگنان پشتیبانی می‌کنند، افشا سازند".

سفیر روسیه در کابل تاکید کرده است: "چنین حقایقی، باید فاش شوند".

وی بیان داشته است: "ما انتظار داریم که قدرت‌های گسترده‌تر برای نیروهای ایالات متحده در افغانستان حاکمیت آن کشور و نیز منافع کشورهای منطقه را نقص نکنند".

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده که چرخبال‌های ناشناس در مناطق زیر کنترل مخالفان مسلح نشست و برخاست می‌کنند. گزارش‌های که مقام های امنیتی و دفاعی آن را به شدت رد کرده اند.

روسیه بارها از آنچه که گسترش فعالیت داعش در افغانستان می‌خواند ابراز نگرانی کرده و آن را یک تهدید برای کشورهای آسیای میانه خوانده است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی