45 میلیارد دلار هزینه جنگ آمریکا در سال 2018 در افغانستان

16:07:52 - 1396/11/18
b

تهران/ خبرفوری/ روزنامه "د هیل" چاپ آمریکا به نقل از "ریندر شریور" معاون وزارت دفاع ایالات متحده در امور آسیا و پاسفیک نوشته ‎است که وزارت دفاع آمریکا در کمیته روابط بین‌المللی سنای این کشور، هزینه جنگ این کشور در سال ۲۰۱۸ در افغانستان را حدود ۴۵ میلیارد دلار برآورد کرده است، اما افزایش هزینه های آمریکا و سیاست دونالد ترامپ در افغانستان، با انتقاد سناتوران این کشور روبرو شده است.

در این گزارش آمده است که از جمله این ۴۵ میلیارد دلار، پنج میلیارد دلار برای حمایت از نیروهای مسلح افغانستان، ۱۳ میلیارد دلار صرف نیروهای آمریکایی در داخل افغانستان، ۷۸۰ میلیون دلار برای کمک‎های اقتصادی و مبلغ باقی مانده برای حمایت تجهیزاتی هزینه می‎شود.
این در حالی است که مخارج فعلی جنگ افغانستان برای ایالات متحده آمریکا پائین تر از سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ است. در آن سال ها شمار نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به ۱۰۰ هزار نفر می رسید که سالانه برای آمریکا بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار مصرف داشت.
اما مخارج بالای جنگ افغانستان انتقادهای سناتوران آمریکایی را در نشست روز سه شنبه کمیته روابط بین المللی سنا برانگیخت.
این درحالی است که سناتوران از احزاب جمهوریخواه و دموکرات ها از مخارج بالای جنگ افغانستان انتقاد کردند.
راند پاول، سناتور جمهوریخواه از ایالت کنتاکی گفت: "ده ها میلیارد دلار در افغانستان به گودال انداخته می شود. ما در یک وضعیت غیرممکن قرار داریم. من هیچ امیدی را برای این [وضعیت] نمی بینیم".
اید مارکی، سناتور دموکرات نیز در این جلسه گفت که آمریکا به جای مصرف این مقدار پول در افغانستان، می تواند این پول را با معالجه کسانی که در آمریکا از مواد مخدر استفاده می کنند، در داخل کشور برای نجات دادن زندگی انسان ها استفاده کند.
سناتور جیف میرکلی از حزب دموکرات نیز با انتقاد از وضعیت افغانستان به مشکلات فساد، ناکارایی حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان اشاره کرد.
وی تأکید کرد که پلان کشاندن طالبان به میز مذاکره از طریق اعمال زور، یک آرزوی غیرواقع‌بینانه است.
وی گفت: "چرا باید طالبان با یک توافق سیاسی موافقت کنند؟ آن ها حالا از سال ۲۰۰۱ بدین سو از هز زمان دیگر مناطق زیادی را کنترل می‌کنند".

در همین حال، جان سالوین، معاون وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا که هفته گذشته در سفری به افغانستان با رئیس جمهور اشرف غنی دیدار کرد، به جلسه کمیته روابط خارجی سنا گفت که می پذیرد همه چیز در افغانستان خوب نیست.
وی افزود: "حملات ماه گذشته برای شمار زیاد افراد در حکومت یک شوک بود".
اما این مقام آمریکایی تأکید کرد که با این هم "ایالات متحده سیاستی را در افغانستان پیش گرفته است که بالای آن اعتماد دارد و از همین رو آن را تعقیب می کند".
به گفته جان سالوین، ایالات متحده هنوز هم متعهد به میانجیگری در پروسه مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان است.
این در حالی است که دونالد ترامپ هفته گذشته گفت که کشورش دیگر با طالبان مذاکره نمی کند.
اما سالوین واضح ساخت که منظور رئیس جمهور ترامپ این بود که "عناصری در میان گروه طالبان" به خشونت متعهد می باشند و برای گفتگوهای صلح آماده نیستند.
سالوین گفت که رئیس جمهور غنی نیز به همین نظر است.
این مقام آمریکایی گفت که گروه طالبان یک پارچه نیست و حالا تمرکز روی "آن بخش از طالبان" است که با آن ها مذاکرات صلح صورت گرفته می تواند.
اما سیاست دونالد ترامپ در مورد جنگ افغانستان و طالبان تنها سبب افزایش نارضایتی ها در داخل آمریکا نشده، بلکه این سیاست روند تحولات امنیتی افغانستان را نیز تشدید ساخته است.
افغانستان در طول ماه های پس از این استراتژی، روزهای خونین تری را پشت سر گذاشته است. به باور آگاهان، پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا، یک جبهه جنگی دیگر و این بار میان آمریکا و پاکستان در افغانستان گشوده شده است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی