وزارت خارجه آمریکا: پاکستان برای اخراج رهبران طالبان از کشورش کاری نکرده است

15:15:26 - 1396/11/18
b

تهران/ خبرفوری/ معاون وزیر خارجه آمریکا می گوید که ارزیابی ما این است که پاکستان به‌طور کافی تلاش نکرده که عناصر طالبان را از خاک خود خارج کند که در پاکستان لانه‌های امن داشته و توانایی عبور به افغانستان را دارند.

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز گذشته (سه‌شنبه 17 دلو-بهمن) معاونان وزارت‌های دفاع و خارجه این ‌کشور را فرا خواند، تا با گذشت شش ماه از اعلان استراتژی رییس جمهور دونالد ترامپ در مورد افغانستان و آسیای جنوبی به آنان اطلاعات دهند.

جان جی سولیون معاون وزیر خارجه ایالات متحده به اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفت که آن‌ها جزئیات این استراتژی را با پاکستان شریک ساخته و انتظارات را از پاکستان روشن ساخته اند.

به گفته وی مقام‌های پاکستانی در بحث‌ها شریک هستند، ولی تا هنوز اقداماتی را انجام نداده‌اند که انتظار آن برده می‌شود.

سولیون گفت: "یقیناً ارزیابی ما این است که پاکستان به‌طور کافی تلاش نکرده، آن عناصر طالبان را از خاک خود خارج کند که در پاکستان لانه‌های امن داشته و توانایی عبور به افغانستان را دارند."

معاون وزارت دفاع ایالات متحده در امور آسیا پاسفیک به کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفت، بعد از اعلان استراتژی جدید رییس جمهور ترامپ در مورد آسیای جنوبی، پاکستان برخی گام‌های مثبت را برداشته‌ است، اما وی تأکید کرد که این گام‌ها، اقدامات قاطع نمی‌باشند که برای تامین ثبات در منطقه نیاز است.

معاون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با اشاره به نگرانی‌های پاکستان گفت: "ایالات متحده آمریکا متعهد است که در کاهش تنش‌ها در منطقه نقش خود را طوری انجام دهد که نگرانی‌های بر حق پاکستان در نظر گرفته شود، اما واضحاً بگویم در هر گوشه جهان که باشد، ما از استفاده تروریستان بر ضد یک کشور دیگر مخالفیم. در سیستم جهانی استوار بر اصول، استفاده از تروریستان جایی ندارد."

وی همچنان گفت با کشورهای آسیای میانه کار می‌کند تا روابط آن‌ها با افغانستان نزدیک تر شده و افغانستان با کشورهای منطقه وصل شود.

معاون وزیر دفاع آمریکا گفت، به فشار بالای پاکستان ادامه می‌دهند تا لانه ها تروریزم را در قلمرو خود از بین ببرد.

معاون وزیر دفاع آمریکا با توجه به این‌ که چین خود از تروریزم متاثر است، ابراز امیدواری کرد که چین در امر مبارزه با تروریزم در افغانستان کمک کند.

هر دو مقام آمریکایی حملات خونین اخیر طالبان را غیر انسانی توصیف نموده تاکید کردند که بعد اعلان استراتژی جدید آمریکا طالبان به پیشرفت در میدان جنگ موفق نشده و کدام مرکز مهم یا پر نفوس را در افغانستان تصرف نتوانسته اند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی