استاندار هرات: طالبان به دنبال گرفتن مرجعیت دینی از افغانستان هستند

17:39:11 - 1396/11/11
b

تهران/ خبرفوری/ والی(استاندار) هرات می‌گوید که طالبان به دستور شورای کویته پاکستان سعی دارند تا مرجعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی را از مردم افغانستان بگیرند.

امروز صدها تن از شهروندان، مقام‌های ملکی(محلی) و نظامی و کارمندان اداره‌های دولتی هرات با حضور در مسجد جامع این ولایت برای جان باختگان رویدادهای تروریستی اخیر کابل طلب آمرزش کردند.

"محمد آصف رحیمی"، والی هرات با تاکید بر تحکیم وحدت میان علمای شیعه و سنی و دفاع از ارزش‌های دینی گفت: کسانی‌که می‌خواهند با وحشت و ترور مرجعیت را از ما سلب کنند، باید جلوشان گرفته شود.

او گفت که افرادی که از آدرس امارت اسلامی افغانستان در یک دقیقه صدها بیگناه را به شهادت می‌رسانند، چه پیامی را می‌خواهند به جهانیان بدهند؟

وی گفت که علما باید به مردم بگویند که این‌کار از آدرس دین قابل توجیه است یا خیر و چه پیام مثبتی را می‌تواند به جهان بدهد.

این مقام بلند رتبه‌ی دولتی گفت که رئیس جمهور امریکا هم اعلام کرده که طالبان مردم خود را می‌کشند و صحبت با چنین گروه جنایتکاری دیگر لازم نیست.

رحیمی در ادامه از دست‌اندازی شورای کویته سخن گفت و افزود که طالبان به دستور این شورا سعی دارند به اقتصاد کشور ضربه وارد کنند.

او افزود که طالبان از شورای کویته دستور گرفته بود تا مانع رسیدن محموله‌ها از بندر چابهار به کشور شوند همانطور که در گذشته خیلی فشار وارد کردند.

والی هرات همچنین گفت که در یک ماه گذشته، سه موتر(خودرو) حامل سنگ مرمر از چشت شریف به هرات از طرف طالبان به آتش کشیده شد. در ولسوالی(فرمانداری) پشتون زرغون و اوبه در سه هفته‌ی گذشته سه مدرسه را آتش زدند؛ این‌ها مستقیم از شورای کویته دستور این‌کار را گرفته بودند.

رحیمی افزود که این‌ها می‌خواهند علما عرفانی، دینی و فرهنگی و مرجعیت دینی را از ما بگیرند. این‌ها می‌خواهند مساجد را ناامن بسازند؛ مساجدی که علما در آن حرف از وحدت می‌زنند و مردم برای ادای نماز به آن قدم می‌گذارند.

به گفته‌ی وی، منطق طالبان این است که هیچ جا مصئون نباشد اما علما در حال شکستن سکوت هستند و سعی دارند تا حقایق را بیان کنند.

از طرفی هم والی هرات انگشت انتقاد را به سمت کسانی که در مواقع وقوع بحران در رسانه‌ها حاضر شده و شروع به ملامت دیگران می‌کنند.


او گفت که در حالت بحران، ملامت کردن یکدیگر راه حل نیست. وقتی واقعه‌ای رخ می‌دهد، تعدادی موج سواری کرده و سعی دارند از ذهنیت‌های آسیب دیده‌ی مردم استفاده کنند.

والی هرات گفت که این افراد سعی دارند تا میان ملت، سیاسیون و حکومت خرابی ایجاد کنند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی