آمریکا 4هزار بمب در سال 2017 بر سر افغانستان ریخت

17:41:30 - 1396/11/06
b

تهران/ خبرفوری/ بربنیاد آمارهای ارتش ایالات متحده آمریکا، نیروهای این کشور در سال ۲۰۱۷میلادی چهارهزار بمب را در بخش های گوناگون افغانستان بر مواضع طالبان و دیگر گروه های هراس افگن پرتاب کرده اند.با این حساب، حمله های هوایی نیروهای خارجی در افغانستان، در سال ۲۰۱۷، دو برابر سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ افزایش یافته‌اند.

مأموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان، می گوید که از میان چهارهزار حمله هوایی نیروهای خارجی در افغانستان، روزانه پانزده حمله هوایی مشترک را با نیروهای دولتی افغانستان در جنوب این کشور انجام می دهند.

توماس گریسبک، رییس روابط عامۀ مأموریت پشتیبانی قاطع در این باره می گوید: "حمله های هوایی در سال ۲۰۱۷به گونۀ قابل توجهی افزایش یافته و اساسأ علت آن اعلام راهبرد جنوب آسیا است که از سوی رییس جمهور آمریکا امضا شد؛ این راهبرد، به ما اجازه می دهد تا بدنبال طالبان و شاخۀ خراسان داعش برویم که در کجا هستند. اصول دخالت ما اکنون در این جا متفاوت است زیرا بیشتر تهاجمی با همکاران افغان مان کار می کنیم".

در همین حال، وزارت دفاع افغانستان، می گوید که نیروهای هوایی ارتش نیز با رویکرد تازه و با انجام حمله های هوایی، تلاش دارند که به گروه های هراس افگن ضربه های محکم بزنند.

همزمان با این، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو از فرستادن سه هزار آموزگار دیگر به افغانستان خبرداد و خاطرنشان کرد که این کار را از بهر جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به پناهگاه های امن هراس افگنان جهانی، انجام می دهد.

وی ادامه داد: "هم پیمانان ناتو وهمکاران ما سه هزار آموزگار به مأموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان اضافه می کنند تا افغانستان در جلوگیری از مبدل شدن دوباره این کشور به پناه گاه امن هراس افگنان جهانی کمک نمایند. افغانستان به ما آموخته است که جلوگیری بهتر از مداخله است".

هم اکنون، بیش از بیست ولایت افغانستان ناامن هستند و نزدیک به 14 ولسوالی  دربخش های گوناگون به دست طالبان افتاده اند.

افزون بر این، به تازگی طالبان خودشان را تا حومه های شهر فراه رسانده اند و ولایت کندز نیز گواه درگیری ها بوده است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی