آمریکا چهار عضو طالبان را تحریم کرد

17:38:29 - 1396/11/06
b

تهران/ خبرفوری/ وزارت مالیه آمریکا اعلام کرده است که تحریمات تازه‌ای بر چهار عضو گروه طالبان و دو عضو شبکه حقانی وضع کرده است.

عبدالقدیر بصیر، عنایت الله، حفیظ محمد پوپلزی و عبدالصمد ثانی از گروه طالبان و گلا خان حمیدی و فقیر محمد از شبکه حقانی افرادی هستند که در این لیست حضور دارند.

براساس اطلاعاتی که وزارت مالیه آمریکا تاکید کرده است، عبدالصمد ثانی و فقیر محمد اتباع پاکستان و بقیه اتباع افغانستان هستند.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان از تحریمات تازه آمریکا بر شماری از اعضای گروه طالبان و شبکه حقانی استقبال کرده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به رسانه ها گفته است که شماری از این افراد در گذشته مسئولیت‌های بزرگی در این گروه‌ها داشتند و اکنون مسئولیت‌های مالی را برعهده دارند.

آقار مرتضوی تصریح کرد که بدون شک قطع منابع مالی می‌تواند فشار مهمی بر آنها وارد کند.اگر در بیرون کشور هم از مسیرهایی که آنها امکانات جذب می‌کنند مورد تحریم قرار بگیرند، می‌تواند اعمال فشار خوبی باشد.

سخنگوی ارگ می‌گوید فشار علیه گروه‌های تروریستی، منابع و حامیان آنها از خواست‌های بنیادی دولت افغانستان است.

مرتضوی افزوده است که دولت افغانستان انتظار دارد، اعمال فشارها در محدوده‌های کوچک باقی نماند و وسیع تر شود تا مبارزه علیه گروه‌های تروریستی و حامیان آنها جدی تر شود.

سخنگوی ارگ در پاسخ به سوال تاثیرات این تحریمات بر روند گفت‌وگوهای صلح در افغانستان گفت زمانی که هیچ نشانه‌ای از تمایل مخالفان برای صلح دیده نمی‌شود حکومت افغانستان نیز در برابر آنها با قاطعیت و جدیت برخورد خواهد کرد.

تحریمات تازه بر سران طالبان و شبکه حقانی پس از حمله گروهی مهاجمان طالبان به هتل اینترکانتیننتال صورت می‌گیرد. براساس آماری که دولت ارائه کرده شمار تلفات در این رویداد به ۲۲ کشته از جمله ۱۴ خارجی و ده زخمی از جمله ۶ پلیس می‌رسد.

شماری از کارشناسان تحریمات تازه آمریکا را اقدامی سمبولیک در مقابل این رویداد خوانده و افرادی را که شامل این فهرست شدند، افراد اصلی و مهم گروه طالبان و حقانی نمی‌دانند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی