اولین آزمایشگاه تست کیفیت زعفران در هرات افتتاح شد

21:01:48 - 1396/10/23
b

تهران/ خبرفوری/ نخستین آزمایشگاه امراض و آفات زعفران و تست تشخیص کیفیت این محصول زراعتی در ولایت(استان) هرات به بهره‌برداری رسید.

بشیراحمد احمدی، سرپرست اداره زراعت هرات گفت: این آزمایشگاه با هزینه 50 هزار دلار آمریکایی که در برنامه انکشافی وزارت زراعت در نظر گرفته شده بود، ایجاد شده است.

پیش از این کشاورزان از وجود برخی انواع آفات رنج می‌بردند اما با ایجاد این آزمایشگاه، امراض و آفات زعفران، دیگر با این چالش روبرو نخواهند شد.

سرپرست اداره زراعت هرات می‌گوید: در این آزمایشگاه همچنین 18 نوع تست از جمله آزمایش بیولوژیکی و آزمایش شیمیایی انجام می‌شود و زعفران این ولایت را برای صادرات به خارج از کشور آماده می‌کند.

آقای احمدی بیان داشت که در حال حاضر زعفران هرات هم از نگاه کشت و تولید و هم از نظر دارا بودن آزمایشگاه‌های پیشرفته در رتبه ممتاز افغانستان قرار دارد.

امسال بیش از 10 تُن زعفران در هرات برداشت شده است که در مقایسه با پارسال، 40 درصد افزایش داشته است.

پیش از این زعفران هرات به دلیل نبود آزمایشگاه تشخیص کیفیت در بخش صادرات با چالش جدی مواجه بود.

محمد آصف رحیمی، والی(استاندار) هرات که در مراسم بهره‌برداری از آزمایشگاه از بین بردن آفات و تشخیص کیفیت زعفران حضور داشت، گفت که ایجاد این مرکز گامی به سوی صادرات این محصول با نام و نشان افغانی خواهد بود.

او بیان داشت که پیش از این، زعفران هرات با نام دیگر کشورها صادر می‌شد اما امید آن به وجود آمده که از این چالش پیش‌گیری شود.

گفتنی است که امسال بیش از 5 هزار هکتار زمین در نقاط مختلف هرات زیر کشت زعفران قرار گرفته است.

بر خلاف پیش‌بینی‌ها، برداشت این محصول 20 درصد بیشتر بوده است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی