پارلمان؛ نه شرکت نفتی میلیاردها افغانی به حکومت بدهکارند

23:05:38 - 1396/10/20
b

تهران/ خبرفوری/ نتیجه بررسی های شش کمیسیون مجلس نمایندگان افغانستان نشان میدهد که نُه شرکت وارد کننده مواد نفتی بیش از 229 میلیارد افغانی از بهر پرداخت مالیات بدهکار حکومت این کشور هستند.

عبدالقادر زازی وطندوست منشی اول پارلمان افغانستان که رهبری هیئت بررسی اسناد شرکت‎های وارد کننده نفت را بر عهده داشت می‎گوید، حدود ۱۰ شرکت وارد کننده تیل(نفت) از سال‎ها بدین‌سو برای ارگان‎های امنیتی تیل وارد کرده‎اند.

 رئیس هئیت کمیسیون های بررسی کننده واردات مواد نفتی بیان کرد: این شرکت‎ها از اسناد گمرکی معافیت از مالیات سوء استفاده کرده و میلیون‎ها لیتر تیل بیشتر وارد نموده و در بازار به فروش رسانده‎اند.

به گفته ی وطن دوست این شرکت‌ها باید بیش از ۲۲۹ میلیارد و ۲۵۷ میلیون افغانی مالیه به دولت بدهند.

در همین حال شماری از نمایندگان مردم در مجلس تاکید کردند که باید موضوع پرداخت مالیات شرکت های وارداتی به گونه جدی پیگیری شود.

در عین حال اجمل عبدالرحیمزی سخنگوی وزارت مالیه می‎گوید، این موضوع برای این وزارت نیز مهم بوده و وزارت مالیه به‌خاطر تحقیق این مسئله با یک شرکت معتبر تحقیقاتی به تفاهم رسیده‎است.

رمضان بشردوست، نماینده کابل در مجلس تصریح نمود: "اگر این بررسی ها نتیجه عملی نداشته باشد، باز هم مردم خواهند گفت که برخی از وکیلان معامله پنهانی کردند و این بررسی را نهایی نساختند. باید این موضوع جدی گرفته شود".

صالح محمد سلجوقی، نماینده هرات در مجلس اضافه کرد: "در مورد مالیه شرکت های مواد نفتی باید وزیر مالیه خواسته شود. این موضوع پیگیری شود که چرا این شرکت ها پول های مالیه شان را نپرداخته اند و چرا حکومت این پول ها را نگرفته است".

سرانجام  براساس تصمیم مجلس نمایندگان پرونده این شرکت ها به دادستانی کل ارجاع شد.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی