در ۸ماه اول ۲۰۱۷ بیش از ۱۳۰۰غیرنظامی در افغانستان کشته شدند

14:49:32 - 1396/10/20
b

تهران/ خبرفوری/نتایج یک تحقیق تازه گروه دادخواهی حفاظت از افراد غیرنظامی نشان می‌دهد که در 8 ماه اول سال 2017 میلادی، بیش از 3هزار و 700 غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملی در گزارشی که امروز منتشر کرده است آورده که در 8 ماه اول سال 2017 میلادی، 1هزارو 374 غیر نظامی در افغانستان کشته و 2هزارو 362 غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده اند.

عزیز احمد تسل عضو گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی می‌گوید، که این افراد در اثر حملات انتحاری و انفجاری گروه‌های تروریستی طالبان و داعش، حملات هوایی و بمباران نیروهای خارجی و افغان و حملات کورکورانه کشته و زخمی شده اند.

به گفته آقای تسل از میان 34 ولایت(استان) افغانستان، ولایت کابل شاهد بیشترین آمار تلفات غیرنظامیان و تخریب اماکن مذهبی و فرهنگی از سوی گروه داعش بوده که در آن 327 تن کشته و 924 نفر دیگر زخمی شدند.

بربنیاد گفته‌های این عضو گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، ولایت‌های ننگرهار، هرات، قندوز و ارزگان به ترتیب شاهد بیشترین تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی نیروهای خارجی و افغان بوده است.

آقای تسل می‌گوید که در 8 ماه اول 2017 میلادی 62 غیرنظامی در اثر حملات هوایی نیروهای هوایی خارجی و افغان در این ولایت‌ها کشته و 167 تن دیگر زخمی شدند.

آقای تسل می‌گوید که نیروهای خارجی در عملیات‌های شان از سلاحی کار می‌گیرند که دقت آنان برای ضربه زدن به دشمن کم بوده و این امر سبب می‌شود تا شماری زیادی از غیرنظامیان آسیب پذیر شوند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، تلفات غیرنظامیان را خلاف ارزش‌های انسانی و دینی دانسته تاکید می‌کند که تلفات و خسارت غیرنظامیان ناشی از عدم رعایت اصول و قواعد جنگ توسط طرف‌های درگیر در افغانستان است.

اعضای این گروه از حکومت افغانستان خواستند که قانون حمایت و حفاظت از افراد ملکی را تصویب و عملی نمایند.

مصطفی کمال یک عضو این گروه می‌گوید که حکومت افغانستان باید به مردم اطمینان دهد، تا افرادی که در زمینه تلفات غیرنظامیان مقصر هستند و از قوانین جنگی سرپیچی می‌کنند، مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گیرند.

وی تاکید کرد که حکومت مصونیت و حفاظت افراد ملکی را در عملیات هوایی و زمینی نیروهای خارجی تضمین کند.

اعضای این گروه از گروه های مخالف مسلح دولت نیز خواستند که به حفاظت از جان افراد ملکی پایبند بوده و حملات انتحاری و انفجاری شان را در مناطق مسکونی و محل‌های عمومی که افراد ملکی زیست دارند ،انجام ندهند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی