دانش‌آموزان افغان قانون اساسی افغانستان را آموزش می‌بینند

19:21:33 - 1396/10/17
b

تهران/ خبرفوری/ کمیسیون نظارت بر تطبیق(اجرا) قانون اساسی، از تلاش‎ها برای گنجاندن قانون اساسی در برنامه های آموزشی مکتب های (مدارس) این کشور سخن می گوید.

محمد ابراهیم شینواری، سرپرست وزارت معارف در بزرگ داشت از چهاردهمین سالروز تدوین قانون اساسی، در کابل گفت: "در این قانون، تمام حقوق تمام اتباع افغانستان، برابر دانسته شده است، هیچ افغان از هیچ افغانی کم نیست و هیچ افغان از هیچ افغانی، بیش هم نیست".

بربنیاد توافق نامه ایجاد حکومت وحدت ملی، در دو سال، باید لویه جرگه(مجلس بزرگان) تعدیل قانون اساسی برگزار می شد تا در بارۀ ایجاد مقام نخست وزیری تصمیم می گرفتند. افزون بر این، برگزار نشدن انتخابات پارلمانی در زمان معین آن و ادامۀ کار مجلس نمایندگان و نیز تکمیل نبودن اعضای دادگاه عالی که سه تن شان هنوز هم معرفی نشده اند.

کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی که بر عملی شدن احکام قانون اساسی تأکید می ورزد، نیز درگیر اختلافات داخلی اعضای این کمیسیون بوده است؛ چنان که در ماه های پیش، اعضای این کمیسیون، به سلب عضویت رییس شان از این کمیسیون تلاش کرده بودند.

عبدالرووف هروی، عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی در این باره اظهار داشت: "امروز اکثریت اعضای کمیسیون، به شمول خود رییس کمیسیون، در کنار هم قرار گرفته اند و تصمیم جدی گرفته اند که دیگر ما نمی خواهیم کمیسیون به قهقرا برود، به بن بست برسد".

قانون اساسی، در هر کشوری تأمین کنندۀ نظم و بنیاد قانون ‌های دیگر دانسته می‌شود.

افغانستان، برای دست ‌یافتن به قانون اساسی که پاسخگوی همه نیازهای این کشور و مردمش باشد، نزدیک به یک قرن تلاش را گواه بوده است؛ اما در نابسامانی‌ های چندین دهه افغانستان، قانون شکنی ‌های بسیاری انجام شده‌اند و در این میان، قانون‌ های اساسی کشور نیز از این آسیب‌ ها به ‌دور نبوده‌اند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی