پلنگ برفی شکار مال باخته‌ی بدخشی شد

21:20:18 - 1396/10/13
b

تهران/ خبرفوری/ منابع محلی ولایت(استان) بدخشان در شمال شرق افغانستان می‌گویند یک پلنگ برفی که به دام‌های مردم ولسوالی(فرمانداری) زیباک بدخشان حمله کرده بود، کشته شده است.


منابع محلی می‌گویند این پلنگ برفی در یک هفته گذشته بارها به دام‌های مردم حمله کرده و سرانجام به دست یکی از مالداران(دامداران) که مأمور پلیس محلی ولسوالی زیباک بود، کشته شد.
گزارش شده که در نتیجه حمله این پلنگ 70 راس بز و گوسفند سه خانواده را در ولسوالی زیباک زخمی یا کشته شدند.
مسئولان ریاست اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان این اقدام مالداران را مخالف قانون حفاظت از حیات وحش دانسته و آن را تقبیح کرده‌اند.
پلنگ برفی در افغانستان از شمار حیوانات در معرض خطر و در حال انقراض می‌باشد.
این اداره از مقام‌های امنیتی خواسته است فردی را که باعث مرگ پلنگ برفی شده بازداشت کند. پلیس تاکنون موفق به بازداشت این فرد نشده است.
غلام نبی سرفراز، رئیس اداره محیط زیست بدخشان گفت که این داره هیاتی را برای تحقیق گماشته تا فرد متهم را بازداشت و به قانون بسپارد.
پلنگ برفی که در ولایت بدخشان به خصوص بلندی‌های واخان این ولایت زندگی می‌کند، شمار آن محدود است. دولت افغانستان برای جلوگیری از انقراض این حیوان شکار آنان را ممنوع کرده‌ است.
هر سال صدها پلنگ برفی در رشته کوه‌های آسیای میانه به دست شکارچیان کشته می‌شوند.

به گفته یک نهاد ناظر بر حیات وحش، فقط ۴ هزار پلنگ برفی در جهان باقیمانده و هر هفته دست کم ۴ تای آنها کشته می‌شوند. دلیل اصلی این کار نیز انتقام دامداران از حیوان شکارچی است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی