طلب یک میلیارد افغانی اداره برق هرات از مشترکان

14:36:04 - 1396/09/26
b

تهران/ خبرفوری/ مسئولان اداره برق هرات می‌گویند از چند سال بدین‌سو افراد زورمند در برخی از مناطق ولسوالی(فرمانداری)‌های رباط‌ سنگی، کهسان و گلران، پول قبض‌های برق خویش را به دولت پرداخت نکرده‌اند.

اداره‌های دولتی، شهرک صنعتی و مناطق تجاری از دیگر مکان‌های هستند که به گفته‌ی رئیس اداره برق هرات، بیش از یک‌میلیارد افغانی به این اداره بدهکارند.

وحید احمد کامرانی رئیس اداره برق هرات در یک نشست خبری گفت: "عدم امنیت باعث شده که ما در ۲۰ قریه از ولسوالی‌های گلران و رباط ‌سنگی توانایی نظارتی خویش را از دست بدهیم و این امر باعث دزدی‌های متواتر برق شده است".

او گفت: "بسیاری از افراد زورمند در این ولسوالی‌ها و ۲۳۰۰ مشترک برق؛ بین صد تا ۴۰۰ هزار افغانی از بابت صرفیه‌های برق خویش بدهکار هستند که ما از جمع‌آوری آن عاجز هستیم".

کامرانی می‌گوید: "ما بارها برق خانه‌های این مشترکین را قطع کردیم اما آنان دست به انفجار پایه‌های برق در مسیر ولسوالی‌ها زدند و آنان تاکنون ۳۶ دوره پول صرفیه‌های برق خود را تحویل نکرده‌اند".

وی افزود که ادار‌ه‌های دولتی، شهرک صنعتی و ساحات تجارتی؛ بیش از یک‌میلیارد افغانی بابت صرفیه‌های برق‌شان بدهکار هستند که از این میان ۳۵۰ میلیون افغانی آن مربوط به بدهکاری اداره‌های دولتی می‌َشود.

رئیس اداره برق هرات گفت که۴۰ میلیون افغانی دیگرشان به اداره گمرک مربوط می‌شود.

عدم توانایی اداره برق در جمع‌آوری قبض های برق افراد زورمند؛ انتقاد شهروندان را هم در پی داشته است و آنان باور دارند که این اداره توانایی مقابله با این افراد را ندارد و ضرر آن‌را شهروندان می‌بینند.

با این‌حال "جیلانی فرهاد" سخنگوی والی (استاندار) هرات با تأیید این مطلب می‌گوید: "بزرگان مناطق ناامنِ ولسوالی‌ها برای جمع‌آوری پول صرفیه‌های برق وعده هم‌کاری داده‌اند و اداره‌های دولتی در بودجه سال آینده‌ بدهکاری‌های خویش را پرداخت خواهند کرد".

این در حالی است که "اسدالله غالب" رئیس شرکت برشنا در مجلس به سناتوران گفت که به دلیل عدم توانایی مسئولین این شرکت در جمع آوری "ده میلیارد" هزینه برق، این شرکت در حال سقوط است.

او افزود که نیاز است تا "ده میلیارد" پول مصارف برق از نزد زورمندان اخذ گردد و اصلاحات بنیادی در ساختار کنونی شرکت آورده شود.

این خبر در حالی نشر می‎شود که چندی قبل نهادهای نظارتی با اعلان اینکه حدود "سه میلیارد دلار" در بخش انرژی افغانستان ناپدید است، مسئولان در شرکت برشنا را به فساد و اختلاس متهم نموده بود.

هرات هم اکنون چهار پایگاه نیروی برق دارد که در فصل زمستان؛ توانایی جذب ۱۹۵ مگاوات برق را دارد که ۴۰ درصد آن از خط ترکمنستان و ۶۰ در صد دیگرشان از خط ایران تأمین می‌شود.    

دست‌کم ۲۵۰ هزار مشترک برق از این شبکه استفاده می‌کنند و براساس آمارهای اداره برق هرات، هم اکنون ۹۹ درصد از ساکنان نواحی پانزده‌گانه؛ به برق دسترسی دارند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی