دوازدهمین نمایشگاه مشترک ایران و افغانستان در هرات افتتاح شد

16:19:21 - 1396/09/21
b

تهران/ خبرفوری/ دوازدهمین نمایشگاه اقتصادی افغانستان- ایران امروز با حضور مقاماتی از دو کشور در هرات افتتاح شد.

"سید علی‌رضا صدرزاده"، برگزار کننده این نمایشگاه  چهار روزه هدف از برگزاری این نمایشگاه را انتقال تجارت میان تولید کنندگان و تجار دو کشور عنوان کرد.

وی افزود که در این نمایشگاه ۱۰ غرفه به تاجران افغانستانی و ۴۰ غرفه‌ی دیگر به تاجران ایرانی تعلق گرفته است.

"سعد خطیبی"، رئیس اتاق تجارت هرات نیز گفت که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند زمینه را برای تبادل تجارت میان تاجران دو کشور فراهم کند.

او از تاجران ایرانی خواست تا در این قسمت(انتقال تجربه‌ها) با تاجران افغانستانی همکاری کنند.

رئیس اتاق تجارت هرات همچنین تلاش‌های صورت گرفته در عرصه‌ی صادرات و واردات به ایران را ناکافی خواند و از دو دولت خواست تا تلاش‌های‌شان را افزایش داده و در کنار رابطه‌ی خوب تجارتی، رابطه‌ی سیاسی خوبی نیز ایجاد کنند.

در ادامه "محمود افخمی رشیدی"، سرکنسول ایران در هرات نیز گفت که برگزاری نمایشگاه‌ها می‌تواند پل ارتباطی میان تولید کننده و مصرف کننده باشد.

او گفت که هرات از نظر جغرافیایی موقعیت خوب و مهمی دارد و این موضوع امتیاز بزرگی برای افغانستان به حساب می‌آید که می‌تواند این کشور را به یک کشور صنعتی تبدیل کند.

سرکنسول ایران در هرات گفت که پایه‌های ارتباطی بین دو کشور بسیار قوی است و این ارتباطات می‌تواند به ما اجازه دهد در تمامی قسمت‌ها با هم کمک کنیم.

گویا این مساله باعث ترس تاجران و سرمایه‌گذاران خارجی شده است.

"علی‌رضا صدرزاده" با اشاره به این مساله گفت که تنها معضل پیش روی تاجران و سرمایه‌گذاران است.

در همین حال، "علی رسولیان"، معاون اقتصادی والی(استاندار )خراسان رضوی گفت که تصمیم داریم علاوه بر این که در بازار افغانستان حضور پیدا می‌کنیم، سعی می‌کنیم در تولید مشترک در هرات نیز سهم داشته باشیم.

او با اشاره به گرفتن تکس‌های(مالیات) مختلف در فصول گوناگون سال گفت که تاکنون نگاه ویژه‌ای به کالاهای افغانستان داشته‌اند و در برخی موارد تعرفه‌ها برای تمامی کشورها است اما سعی داریم با تفاهم‌نامه‌های دوطرفه این مشکلات را رفع کنیم.

او گفت که آماده‌ایم تا تجار افغانستانی را در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی که در ایران برگزار می‌شود، با فراهم‌آوری تمام امکانات داشته باشیم.

این دوازدهمین دور نمایشگاه مشترک اقتصادی بازرگانان افغانستان و ایران هست که در هرات برگزار می‌شود و بازرگانان هردو کشور محصولات شان را به نمایش می‌گذارند

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی