قرارداد اجرای پروژه انتقال برق کاسا یکهزار امروز امضا شد

20:31:57 - 1396/09/20
b

تهران/ خبرفوری/قرارداد کار عملی پروژۀ کاسا یک‎هزار در افغانستان و نیز قرارداد اعمار ایستگاه ۵۰۰ کیلو ولت ارغندی، امروز در ارگ ریاست جمهوری افغانستان امضا شدند.

هزینه پروژه انتقال برق کاسا یک‏هزار ۲۳۵.۱۶ میلیون دلار است و قرار است از سوی بانک جهانی پرداخته شود.

پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ یا خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت از کشورهای آسیای مرکزی به پاکستان، حدوداً ۷۶۵ کیلومتر طول دارد که ۵۶۳ کیلومتر آن از افغانستان عبور می کند و در سه بخش در خاک افغانستان اجرا می گردد.

قرارداد بخش اول این پروژه به ارزش ۷۶.۹ میلیون دلار و بخش دوم آن به ارزش ۸۵.۴۳ میلیون دلار با شرکت «KPTL»، و بخش سوم آن به ارزش ۷۲.۸۳ میلیون دلار با شرکت «KEC» امضا شدند.

مسئولان وزارت انرژی و برق افغانستان میگویند که کار عملی آن در ماه اپریل سال آینده میلادی آغاز و در مدت سه سال تکمیل خواهد شد.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب در این باره گفت: "این تنها پروژه ای نیست که انرژی را از آسیای مرکزی به افغانستان و آسیای جنوبی منتقل بسازد، بلکه این یک پلی است که ملت ها دو منطقه را، ملت های چهار کشور را با هم مرتبط می سازد".

کاسا یک هزار از بزرگترین پروژه های ترانزیت برق در منطقه است که از مجموع ۷۲۰ کیلومتر در ازای خطوط ترانزیتی آن، ۵۶۲ کیلومتر آن از هفت ولایت(استان) افغانستان می گذرد.

با عملی شدن این پروژه، ۱۳۰۰مگاوات برق قرقیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان می رسد. از این میان، ۳۰۰ مگاوات آن در افغانستان هزینه خواهد شد و یک هزار میگاوات دیگر از راه افغانستان به پاکستان ترانزیت خواهد شد.

امان الله غالب، رییس شرکت برشنای افغانستان اظهار داشت: "در بین هر چهار کشور افغانستان اولین کشوری است که کارهای تدارکاتی اش را تمام کرد. ما شش ماه قبل از زمانی که تعیین شده بود این کار ها را به پایان رسانیدیم".

کاسا ۱۰۰۰ در کنار حق ترانزیت تا پنجاه میلیون دلار در سال برای افغانستان، بافت منافع اقتصادی کشورهای شامل پروژه کاسا یک هزار، برجسته ساختن موقف ترانزیتی افغانستان در آسیا، عملی شدن به ارزش چهل میلیون دلار پروژه های زیربنایی در مسیر این خط در افغانستان و ایجاد زمینه های کار برای ساکنان  محلی از سودمندی های دیگر پروژه کاسا یک هزار در افغانستان هستند.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی