محقق در دیدار با ظریف: مبارزه با داعش در افغانستان نیازمند همکاری بین المللی است

10:56:35 - 1396/09/06
b

تهران/ خبرفوری/ معاون دوم ریاست اجراییه افغانستان در دیدار با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت که شماری از تروریستان داعشی پس از شکست در عراق و سوریه، وارد افغانستان شده اند که این مساله در سال‌های آینده می‌تواند یک تهدید جدی برای افغانستان باشد.

محمد محقق که در تهران به سر میبرد، عصر دیروز با وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

آقای محقق در این دیدار گفت که دولت افغانستان در راستاى طرح همكارى جامع امنيتى واقتصادى منتظر نهايى شدن كار كميته‌هاى پنجگانه ميان دو كشور است كه با تكميل كار كميته‌ها، افغانستان آمادگى امضاى آن را دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شکست داعش در سوریه و عراق اشاره کرد و گفت که برای شکست این گروه در افغانستان نیز باید یک اجماع منطقه ای و جهانی شکل بگیرد.

آقای محقق تصریح نمود: "با توجه به این که گروه داعش در عراق و سوریه شکست خورده، اما از دو سال به اين سو اين جريان تروريستى در افغانستان تحت عنوان 《ولايت خراسان》 جنگ‌هاى خونينى را در افغانستان به پيش برده است".

وی خاطرنشان کرد: "با شكست اين گروه در عراق و شام بازماندگان آن به افغانستان سرازیر شده است و سالهای آینده ما با مشکلات جدی در این زمینه مواجه میشویم که نیاز به تشریک مساعی همه کشورها در امر مبارزه با این گروه احساس ميشود و بايد يك همسويى منطقه اى وجهانى عليه اين جريان به وجود آيد".

معاون دوم ریاست اجرایی همچنین از حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران از میليون‌ها مهاجر افغان در ايران قدردانى کرد. خصوصا از هدایت شخص مقام معظم رهبرى در امر آموزش و تحصیل اتباع افغانستانی بدون مدرک درایران سپاس گذاری نمود .

آقای محقق از وزير خارجه اى ایران خواست تا در قسمت تسریع و تسهیل روند توزیع تذکره(شناسنامه) و پاسپورت الکترونیکی برای اتباع افغانستان مقیم ایران با سفارت جمهوری اسلامی افغانستان همکاری نماید که در این زمینه جانب ایرانی وعده سپرد که با سفارت افغانستان در تهران همکاری های همه جانبه را انجام دهد .

در ادامه این دیدار دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز اقدامات و تحرکات گروهای تروریستی داعش و ساير جريان افرطى را در افغانستان نگران کننده خواند و اقدامات دولت افغانستان در مقابله با گروه های تروریستی را قابل قدر دانست.

وی افزود که داعش پروژه خطرناکى هست كه مقابله با آن نیاز به همکاری منطقه اى دارد.

آقای ظریف ادامه داد که دولت ایران آماده است تا در قسمت تامین امنیت با دولت افغانستان در هر سطحی کمک و همکاری نماید و ابراز امیدواری نمود که پروسه صلح با طالبان به خوبى پیش برود تا افغانستان به صلح و ثبات وترقى برسد واين به نفع همه كشورهاى منطقه است .

تعداد نظرات : 1
  1. محقق از یک واقیعیت دفاع کرده چون همه مسلمانان ارزویش نابودی داعش وتحسین از مدا فعین حرم است

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی