موسسه فرهنگی اکو میزبان نمایشگاه عکس «نکورویان فرخار» / 75 قاب از افغانستان بدون جنگ+ عکس

17:06:45 - 1396/09/04
b

تهران/ خبرفوری/ نمایشگاه گروهی عکس با عنوان "نکورویان فرخار" با نمایشگاه گردانی فاطمه حسینی و با همکاری سفارت افغانستان در تهران و موسسه فرهنگی اکو عصر روز جمعه ۳ آذر در موسسه فرهنگی اکو و با حضور سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان, سفرای کشورهای عضو اکو و تعداد زیادی از مهاجران افغانستانی مقیم تهران افتتاح شد.

نصیر احمد نور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه  اظهار داشت : "همه می دانند که افغانستان از اواخر دهه ۷۰ میلادی قرن گذشته تا همین اکنون درگیر تجاوزها و جنگهای تحمیلی است و در طول این مدت دنیا بیشتر با نام جنگ و ویرانی از افغانستان یاد می کند".

وی ادامه داد: "اما افغانستان چهره دیگری هم دارد . افغانستان تاریخ و تمدن درخشانی دارد. افغانستان کشور تنوع در جغرافیای طبیعی, بشری و آثار باستانی است که امروز ما شاهد این تنوع در عکس های نمایشگاه نکورویان فرخار هستیم".

Image title
آقای نور خاطرنشان کرد: "افغانستان همزمان که درگیر پیکارهای خستگی ناپذیر در دور جدید جنگ های تحمیلی با گروه های تروریستی چند ملیتی است. در عین حال در راه بازسازی، آموزش و پرورش و ارتقاء آزادی ها و برخوردی شهروندان از حقوق بشر مشغول است و تسلیم گروه های تروریستی نشده است".

سفیر افغانستان در تهران تصریح کرد: "اگر شما در فصل بهار به افغانستان سفر کنید نمونه ای از بهشت را در آنجا می بینید. تا چشم کار می کند مراتعی پوشیده از گل لاله  و انواع پرندگان را خواهید دید".

Image title
عکس قوی ترین رسانه در شرح تاریخ است

در ادامه مراسم افتتاحیه محمدمهدی مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اکو در سخنانی اظهارداشت: "هنر صرفا از تمایل فطری انسان ها به زیبایی پدید نمی آید، کما اینکه تقریبا زیبایی جویی در همه کس کم و بیش خفته یا بیدار وجود دارد. اما همه هنرمند نیستند".

وی خاطرنشان کرد: "معلوم می شود ایجاد هنر تنها ناشی از تمایل فطری انسان به زیبایی نیست. بلکه علاوه برآن منبعث از احساس نیاز انسان به یک روش بیان موثر برای انتقال احساسات عام خود به دیگران بعد از درک حقایق هستی است".

Image title

دکتر مظاهری عکس را یکی از قوی ترین رسانه ها در شرح تاریخ و نمایش واقعیت ها دانست و افزود: "عکاسی باعث می شود ما خاطرات مان را بگونه ای دیگر بیاد آوریم. در واقع امروزه ما به عکسها به عنوان تاییدی بر خاطرات مان نگاه می کنیم".

مظاهری افزود: "در نمایشگاه عکس نکورویان فرخار ما شاهد عکسهایی از هنرمندان عکاس افغانستان و دیگر کشورها هستیم که به نوعی به جنبه های زندگی مردم در کنار جنگ, ناآرامی و خشونت را به تصویر کشیده است".

Image title

نکورویان فرخار؛ افغانستان بدون جنگ
فاطمه حسینی نمایشگاه گردان این نمایشگاه در گفتگو با خبرفوری اظهارداشت: "من ماه ها است که به دنبال گردآوری آثار بودم و چون قرار بود ما افغانستان را از دریچه دوربین عکاسانی از قاره های مختلف ببینیم این روند طولانی بود".
وی در ادامه خاطرنشان کرد: "در این نمایشگاه بیش از ۶۰ اثر از ۱۶ عکاس معاصر افغانستانی، آمریکایی، اروپایی، استرالیایی و ایرانی گردآوری و در معرض دید عموم قرار گرفته است".
این هنرمند جوان افغانستانی افزود: "ما در این نمایشگاه تلاش کردیم که افغانستانی جدای از جنگ با تکیه بر زیبایی های موجود در این کشور را به نمایش بگذاریم".
نمایشگاه عکس «نکورویان فرخار» از سوم تا 11 آذرماه  در نگارخانه موسسه فرهنگی اکو میزبان علاقه مندان به هنر عکاسی است.

Image titleImage titleImage titleImage title

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی