تلاش ایران برای حضور حداکثری مهاجران افغانستانی در اربعین 96

18:28:01 - 1396/08/02
b

تهران/ خبر فوری// مقامات جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر با ایجاد تسهیلاتی برای سفر مهاجران افغانستانی مقیم این کشور شرایط حضور آنها را در کشور عراق و شرکت در مراسم اربعین فراهم کرده اند. امسال این شرایط بهتر شده، تا آنجا که مهاجران افغانستانی با هر نوع مدرک شناسایی می توانند به زیارت عتبات عالیات و دیگر شهرهای عراق بروند.

سال گذشته با تدابیری که مقامات وزارت کشور ایران سنجید، هزاران نفر از مهاجران افغانستانی و عراقی مقیم ایران توانستند با اخذ دفترچه های قانونی از دفاتر کفالت تحت نظارت اداره کل اتباع ولایت های مختلف این کشور و اخذ ویزا از سفارت و کنسولگری های عراق در ایران به صورت قانونی و منظم در پیاده روی اربعین شرکت کنند و به کربلا، نجف اشرف و دیگر شهرهای مقدس کشور عراق سفر کنند.

آغاز ثبت نام اربعین 96 از نیمه سوم سنبله- شهریور ماه
با نزدیک شدن به ماه محرم حرف های ضدو نقیض زیادی در رابطه با اینکه آیا اعزام مهاجران افغانستانی مانند سال گذشته خواهد بود یا نه توسط رسانه ها مطرح شد، تا اینکه محمد عجمی؛ مشاور ولایتدار خراسان رضوی و مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت خراسان رضوی در تاریخ 21 شهریور- سنبله 1396 در یک نشست خبری از آغاز ثبت نام اولیه مهاجران افغانستانی و عراقی برای اعزام به عتبات عالیات در سال جاری خبرداد.

وی در رابطه با افراد واجد شرایط برای اعزام به عتبات در سال روان گفت: "کلیه اتباع افغانستانی و عراقی دارای پاسپورت با پروانه اقامت، کارت آمایش مرحله یازده و کسانی که در  طرح سرشماری شرکت و رسید دریافت کرده اند، از امروز ده روز فرصت دارند برای ثبت نام اولیه به دفاتر کفالت مراجعه نمایند".

عجمی ادامه داد که وی گفت: "این ثبت نام برای برآورد متقاضیان شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی می باشد و برای ثبت نام نهایی دفاتر کفالت با متقاضیان تماس می گیرند".

33 هزار متقاضی اعزام به کربلا تنها از خراسان رضوی
با انتشار این خبر شمار زیادی از مهاجران افغانستانی و عراقی برای حضور در راهپیمایی اربعین امسال ثبت نام کردند.

در همین حال، محمد عجمی امروز دوم آبان- عقرب 1396 در یک نشست خبری در شهر مشهد به موضوع اعزام مهاجرین افغانستانی و پناهندگان عراقی به عتبات عالیات پرداخت و افزود: "از اول میزان /مهر تا سی ام این ماه ۳۳ هزار نفر برای شرکت در مراسم اربعین حسینی پیش ثبت نام کرده اند که از این تعداد تاکنون هشت هزار نفر ثبت نامشان قطعی شده است".

این مقام مسئول در ادامه به بازگشایی سامانه پیش ثبت نام شرکت در اربعین حسینی خبر داد و گفت: این سامانه تا ۸/۸/96 برای ثبت نام از متقاضیان فعال می باشد.

عجمی تاکید کرد که امسال فقط آن دسته از مهاجران افغانستانی که کارت آمایش، روادید طرح خانوار و پاسپورت دست نویس دارند، باید برای ثبت نام به دفاتر کفالت مراجعه کنند.

رئیس اداره کل اتباع و مهاجران خارجی ولایت خراسان رضوی تاکید کرد که پیش بینی می شود که امسال حدود ۳۵هزار مهاجر افغانستانی مقیم ولایت خراسان رضوی به عتبات عالیات مشرف شوند.

160 دفتر کفالت در 14 ولایت کشور جهت اعزام مهاجران به کربلا
مجید آقابابائی دبیر ستاد مرکزی اربعین امروز سه شنبه ظهارداشت: همانند سال گذشته در پی توافق با دولت عراق و موافقت آن کشور، اتباع کشور افغانستان که دارای کارت آمایش، کارت هویت، دفترچه پناهندگی و یا دفترچه اقامت صادره معتبر از مراجع قانونی جمهوری اسلامی ایران هستند، می‌توانند به 160 دفتر کفالت و اقامت اتباع خارجی در 14 ولایت کشور مراجعه و نسبت به ثبت نام برای شرکت در مراسم عظیم راهپیمایی اربعین حسینی اقدام کنند.

وی با اشاره به امکان مراجعه اتباع افغانستان در ولایت‌های فاقد دفاتر کفالت به دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایتداری‌ها برای پیگیری روند ثبت نام گفت: هزینه‌های ثبت نام اتباع افغانستانی مانند اتباع ایرانی است و برای دفترچه‌های تردد نیز مبلغی توسط دفاتر اخذ خواهد شد و به جز این موارد، اتباع افغانستان هیچ هزینه دیگری برای ثبت نام پرداخت نخواهند کرد.

محدودیتی برای مهاجران افغانستانی برای سفر هوایی به عراق وجود ندارد

آقا بابایی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور با تأکید بر اینکه تمام اتباع خارجی، صرفاً اجازه خروج و ورود از مرز شلمچه یا مرز‌های هوایی را خواهند داشت.

این به معنای آن است که همه مهاجران افغانستان بدون در نظر داشت نوع روادید می توانند با استفاده از خدمات هوایی به عراق سفر کنند.

افغانستان در تلاش برای صدور ویزای عراق از کابل است
درهمین حال؛ مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرد که در ملاقاتی که روز گذشته با سفیر عراق در کابل داشته وی وعده داده که ممکن است مشکل صدور ویزا برای اتباع افغانستان از کابل تا اربعین حل نشود، اما به زود ترین فرصت بخش ویزه بازگشایی و زائرین توسط شرکت های عراقی برای زیارت به عراق منتقل می شوند.

مژگان مصطفوی؛ سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در این باره گفت که بعد از حمله انتحاری بالای سفارت عراق در کابل ، صدور ویزا از سوی این سفارت برای شهروندان افغانستانی متوقف شده است به همین دلیل نشستی ویژه با سفیر عراق صورت گرفت تا این مشکل هرچه زودتر حل شود.

وی ادامه داد که امیدوار هستیم به زودی پرواز مستقیم از افغانستان به نجف اشرف و بغداد برقرار شود.

براساس آخرین آمارها، نزدیک به سه میلیون پناهجو و مهاجر افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند که از این میان، چیزی در حدود یک و نیم میلیون نفر فاقد اسناد و مدارک هویتی و اقامتی می باشند و به صورت غیرقانونی در این کشور زندگی می کنند. همچنین در حدود ۸۰۰ هزار پناهنده دارای کارت های شناسایی و بیش از ۴۰۰ هزار تن دارای پاسپورت و به صورت قانونی در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند.
تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی