نگاهی به تیم ملی فوتبال افغانستان در آستانه بازی حساس با اردن

11:51:33 - 1396/07/18
b

تهران/ خبرفوری// تیم ملی فوتبال افغانستان به دلیل کسب نتایج ضعیف در دور رفت مرحله گروهی، شرایط راحتی برای صعود به جام ملت‌های آسیا ندارد. افغانستان در دور برگشت رقابت‌های مرحله گروهی در نخستین دیدارش در هفته جاری میزبان صدرنشین و قدرتمند ترین تیم گروه، اردن خواهد بود.

تیم ملی فوتبال افغانستان که از ۳ بازی یک امتیاز دارد، در صورتی ‌که این مسابقه را واگذار و یا مساوی کند، باید از رسیدن به جام ملت‌های آسیا دل بکند. اما در صورت شکست اردن، کماکان می‌تواند برای رسیدن به رقابت های امارات ۲۰۱۹ امیدوار باشد.

معادله ساده این است که اردن نقش مهمی در صعود افغانستان به جام ملت‌های آسیا خواهد داشت. در قدم اول اردن باید در دیدار سه‌شنبه مغلوب شاگردان فیستر شود، سپس در دو بازی آخرش، ویتنام و کامبوج را نیز شکست بدهد، البته این در حالی است که افغانستان نیز باید تمامی امتیازات کامل سه بازی پیش رویش را کسب کند.

در حال حاضر اردن با ۷، ویتنام با ۵ ، کامبوج با ۳ و افغانستان با یک امتیاز در جدول گروه C رقابت‌ها قرار گرفته‌اند. افغانستان پس از این دیدار به مصاف ویتنام خواهد رفت، به صورت هم زمان نیز کامبوج با اردن جدال خواهد کرد. در آخرین روز رقابت‌ها نیز افغانستان با کامبوج مقابله خواهد کرد و اردن نیز به مصاف ویتنام خواهد رفت.

همان طور که انتظار می‌رفت، فیستر برای این جدال حساس باید در نبود چند بازیکن اصلی اش به میدان برود.

حسن امین و کنشکا طاهر همانند دیدار گذشته، در این مسابقه مهم نیز تیم ملی فوتبال افغانستان را همراهی نمی‌کنند. هر چند فدراسیون فوتبال گفته است، این دو به دلیل مشکلات شخصی در تیم حضور ندارند، اما گفته می‌شود امین و طاهر به دلیل دعوت و حضور دوباره اسلام امیری از همراهی تیم ملی ابا ورزیدند.

در کنار امین و طاهر، یکی دیگر از بازیکنان سرشناس و اصلی تیم ملی، میلاد سالم است که در دیدار حساس مقابل اردن غائب خواهد بود. سالم که بازی رفت را به دلیل مصدومیت از دست داده بود، در این مسابقه با وجود رهایی از بند مصدومیت، تیم فیستر را همراهی نخواهد کرد.

فدراسیون فوتبال افغانستان دلیل عدم حضور سالم در این مسابقه را مخالفت باشگاهش عنوان کرده است، اما سالم نیز به طور رسمی عنوان کرده است به دلیل حضور مجدد اسلام الدین امیری حاضر نیست در تیم ملی حضور پیدا کند.

مصطفی آزادزوی، مسیح سیغانی و مصطفی زازی نیز آنطور که فدراسیون فوتبال اعلام کرده اند به دلیل حضور در رقابت‌های باشگاهی‌شان در این دیدار حضور نخواهند نداشت. شریف محمد با تجربه نیز به دلیل محرومیت تیم کشورمان را در این دیدار همراهی نخواهد کرد.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در مسابقه  امروز آن را مشاهده نمود، این است افغانستان در این مسابقه باید با برنامه و تاکتیک خاصی روانه میدان شود. زیرا تیم فیستر همه چیزش را از دست داده و برای بقا و حضور در ادامه رقابتها، نیاز مبرم برای کسب سه امتیاز در این مسابقه حساس دارد.

انتظار می‌رود با توجه به تجربه و کارنامه درخشان سرمربی تیم ملی افغانستان در رده تیم‌های ملی، در این دیدار با توجه به ظرفیت و پتانسیل تیم ملی افغانستان، شاهد تیمی متفاوت و با برنامه در میدان باشیم.

هر چند این موضوع در دیدار رفت مقابل اردن به هیچ عنوان در تاکتیک تیم اوتو فیستر دیده نشد، اما نمی‌توان از عدم حضور چندین بازیکن اصلی تیم نیز در این مسابقه مهم چشم پوشی کرد.

همان طور که پیش بینی می‌شد و دیده می‌شود، آسیب پذیرترین منطقه تیم ملی افغانستان، خط دفاع آن است. به طور قطعی می‌توان گفت از آغاز رقابت‌های مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا که افغانستان با سه مربی کار کرده است، ما شاهد سه خط دفاع متفاوت بودیم. در زمان فیستر نیز خط دفاع افغانستان دچار تغییرات اساسی شد، اما در این مسابقه نه خبری از کنشکا طاهر است، نه از مسیح سیغانی و نه شریف محمد. به همین دلیل فیستر بازیکنانی را همچون اسلام امیری، روح الله اقبال زاده و فرزاد عطایی دعوت کرده است.

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، خط حمله افغانستان است. افغانستان در این پست بازیکنان تاثیرگذار فراوانی دارد، اما آمار گل زنی تیم فیستر در سه مسابقه دور رفت، خیلی ضعیف بوده است. افغانستان در مجموع سه دیدار دور رفت، ۶ گل دریافت کرده است و تنها ۲ گل به ثمر رسانده است.

یک گل در برابر ویتنام که توسط حسن امین مدافع تیم و گل دیگر نیز از روی نقطه پنالتی و در مقابل اردن به ثمر رسیده است. این نشان می‌دهد که خط حمله افغانستان با وجود داشتن مهره‌های مناسب، آتشین نیست و نمی‌تواند دفاع حریف را آزار دهد.

در این خصوص نقش هافبک‌های میانی و طرفین نیز می‌تواند خیلی موثر باشد، زیرا هافبک‌ها می‌توانند با حمایت مهاجمین زمینه ساز گل زنی شودند.

در این مسابقه افغانستان نورالله امیری را در اختیار دارد که البته این بازیکن می‌تواند نقش موثری در فرصت‌های افغانستان داشته باشد. با توجه به این که افغانستان برای برد وارد میدان خواهد شد، باید منتظر خط حمله متفاوت از تیم فیستر در این بازی باشیم.

با درنظر داشت تمامی حاشیه‌ها و اتفاقات موجود، افغانستان امروز میزان جدال سخت و سرنوشت سازی در برابر تیم اردن خواهد داشت. مسابقه‌ای که می‌تواند حتی سرنوشت فوتبال افغانستان را نیز مشخص کند. فیستر که در سه دیدار گذشته در میان اهالی فوتبال در افغانستان به کم کاری متهم شده است، با کسب پیروزی در مقابل اردن می‌تواند دوباره خودش و فوتبال افغانستان را در مسیر امیدوار کننده‌ای قرار دهد. حال باید دید بازی حساس سه‌شنبه، چه فرجامی برای اوتو فیستر، فدراسیون فوتبال و مردم افغانستان خواهد داشت.
منبع: خبرگزاری آوا

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی