روسیه بار دیگر به افغانستان باز می‌گردد

12:19:35 - 1396/06/11
b

کارشناس آسیای مرکزی با اشاره به اهداف آمریکا برای افزایش نیروهای نظامی در افغانستان گفت: روسیه دیگر نمی‌تواند حوادث افغانستان را نادیده بگیرد و برای این کار دلائل مختلفی دارد.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «دللا گوررا» روزنامه نگار و کارشناس آسیای مرکزی با اشاره به اهداف آمریکا برای افزایش نیروهای نظامی خود در افغانستان گفت: روسیه دیگر نمی‌تواند حوادث افغانستان را نادیده بگیرد و برای این کار دلائل مختلفی دارد.

 به گفته وی، منافع مسکو در این کشور عمدتا به دلیل مسائل امنیتی داخلی با مشکلاتی مواجه شده و مسکو نیازمند است تا برای رسیدن به اهداف و منافع خود در این کشورها مانند دیگر ابرقدرتها حضور یابد.

کارشناس مذکور ادامه داد: دلیل دیگر حضور روسیه در افغانستان موضوع اقتصادی است اما مهمترین دلیل این امر ادامه تصادم استراتژی بین روسیه و ایالات متحده است.

وی ادامه داد: آمریکا با رهبری ترامپ قصد ترک افغانستان را ندارد و در نظر دارد تا هزینه های که این کشور در طول 16 سال گذشته در این کشور متقبل شده است را تا حدودی جبران کند.

گوررا افزود: رئیس جمهور آمریکا  در زمان تبلیغات خود در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از حضور نظامی و مداخله در افغانستان خودداری کرد اما با روی کار آمدن ترامپ و فشار پنتاگون به کاخ سفید این رویه برگشت و در حال حضور هیچ گونه شک و تردید وجود ندارد که آمریکا علاقمند حضور در منطقه به خصوص افغانستان است.

وی ادامه داد: برگزاری کنفرانس های متعدد در مسکو با حضور نمایندگان ایران، چین، افغانستان، هند و پاکستان این موضوع از طرف روسیه به آمریکا ابلاغ شده که همچنان کرملین قصد دارد حضور آمریکا در افغانستان و منطقه را محدود کند و این کشور در حال برقرای صلح بین گروه‌های مختلف در افغانستان است.

تعداد نظرات : 0

ارسال نظر

شبکه های اجتماعی